Ana Sayfa Yurt Loizidou'nun evi harabe oldu

Loizidou'nun evi harabe oldu

Türkiye’nin tazminat ödemesiyle kullanımından vazgeçilen Loizidu’nun Girne’deki evi kendi kaderine terk edildi.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma 09:46
Loizidou'nun evi harabe oldu

Ziya NASIFOĞLU

 

Girne’deki mal ve mülklerine ulaşmasını engellediği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye Cumhuriyeti’ni 1 milyon 120 bin Euro maddi tazminat ödemeye mahkum eden Titina Loizidu isimli Kıbrıslı Rum kadının evi harabeye döndü.


Türkiye’nin tazminatı ödemesi sonrasında kullanımından vazgeçilen ev, kendi kaderine terk edilirken, sokak köpeklerinin, zaman zaman da evsiz insanların gün geçirdiği bir yer oldu.


Girne’de Türk Mahallesi Şair Nedim Sokak’ta bulunan 11 numaralı binanın, yürekler acısı durumunu gören vatandaşlar, bir yandan binayı boş tutan KKTC yetkililerini suçluyor, diğer yandan Loizidu’ya sitem ederek ‘niye gelip oturmadığını’ soruyor.

 

Hastaneyken pansiyona dönüştürüldü


Alt katı taş, üst katı kerpiç olan evin bakımsızlığı dikkat çekiyor. Duvar boyaları dökülen, pencereleri ile camları kırılan bina, ağaçlar ve otlar arasında kayboldu. Evin bir odası ise ambara dönüştürülerek içerisine sigara paketleri, bilgisayar parçaları, masa ve koltuk konuldu.


Titina Loizidu’nun doktor olan Spirou isimli büyükbabasının, “Ev, klinik ve hastane” olarak kullandığı bina, 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı’nın ardından bir süre Türkiyeli bir gazi tarafından yurtdışından gelen işçilerin konaklaması amacıyla “Pansiyon” olarak işletildi.

 

“Spirou hastalara bedava bakardı”


Mahalle sakinlerinden edinilen bilgilere göre, Girne’de yaşayanlar için Doktor Spirou çok değerli biriydi. Bölge sakinleri, Türkçe konuşabilen Doktor Spirou’nun parası olmayan hastalara bedava baktığını anlattı.


Binada bulunan ranzalarda ise hastaların iyileşene kadar kaldığını ifade eden mahalleliler, Titina Loizidu’yu Doktor Spirou’nun büyüttüğünü dile getirdi.


Girne’de doğup büyüyen bir mahalle sakini, “Nasıl ki Dr. Fazıl Küçük özel kliniğinde para almadan hastalara bakar ve bedava ilaç verirdi, doktor Spirou da aynı şekilde tüm Girnelilere hizmet verirdi” dedi.

 

Loizidu davası nedir?


Titiana Loizidu, 1974 Harekatı’ndan sonra Girne’deki mal ve mülklerine ulaşamamasını, İnsan Hakları Sözleşmesi’nin mülkiyet hakkını koruma altına alan 1 No’lu protokolün 1. maddesini ihlal ettiği ve bu ihlalden Türkiye’nin sorumlu olduğunu iddia ederek 1989 yılında dava açtı.


Türkiye Cumhuriyeti ise Loizidu’nun gayrimenkulünün Türkiye toprakları dışında olduğunu, dolayısıyla davaya tarafı olmadığını vurgulayarak savunmasını yapmasına karşın AİHM 1998 yılında Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum etti.


Önce tazminat ödemeyi kabul etmeyen Türkiye, bir süre direndikten sonra Avrupa Birliği Konseyi’nin ‘yaptırım uygulama’ tehditleri sonucunda 2003 yılında tazminatı ödemek zorunda kaldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık