Ana Sayfa Sağlık LTB grevi gıda denetimini aksattı

LTB grevi gıda denetimini aksattı

Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki grev nedeniyle gıda üreten yerler denetlenemiyor.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 08:12
LTB grevi gıda denetimini aksattı

Gözde SÜREÇ SARILefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) devam eden grev nedeniyle Lefkoşa sınırları içinde gıda üreten yerler denetlenemiyor. LTB Sağlık Şubesi tarafından restoranlar, fırınlar, pastaneler gibi gıda ürünlerinin üretimi ve satışı yapılan yerlere gerçekleştirilen rutin denetimler, grev dolayısıyla dururken, denetimsizliğin halk sağlığını olumsuz etkileyeceğinden korkuluyor.


Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Nurçin Arıkbuka, gıda üretilen yerlerin, rutin şekilde denetlenmesinin çok önemli olduğunu belirterek, denetimsizliğin besin zehirlenmeleri dahil birçok hastalığa yol açabileceğini söyledi.


Konuyla ilgili Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ve Veteriner Dairesi’ne yazı gönderdiklerini belirten Arıkbuka, gıda üreten yerlerin kesinlikle denetimsiz bırakılmaması gerektiğini vurguladı.


Arıkbuka, “Grev bir yıl devam ederse, denetimsizlik de devam mi edecek? Gıda denetimi çok önemlidir. Halk sağlığını doğrudan ilgilendiren bir konu. Hükümet bu konuda acilen görevlendirme yapmalıdır” dedi.

 

Bizim görevimiz değil!

 

Arıkbuka, denetimsizliğe bir çözüm bulunabilmesi için yaklaşık iki hafta önce Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ve Veteriner Dairesi’ne yazı gönderdiklerini belirtti.


Arıkbuka, “Temel Sağlık Hizmetleri bize gönderdiği yanıtta, denetim yapmanın görev alanlarının dışında olduğunu belirtirken, bir görevlendirme yapılırsa, denetim yapabileceklerini belirtti. Veteriner Dairesi’nden ise yanıt gelmedi” dedi.


Hükümetin gıda üreten yerlere yönelik denetim yapılabilmesi için adım atması gerektiğini söyleyen Arıkbuka, besin zehirlenmeleri, salgın hastalıklar yaşanmadan önlem alınmasının şart olduğunu kaydetti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

HIV SALGINI YENİDEN ALEVLENEBİLİR!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık