Ana Sayfa Yurt ‘LTB’de yanlış giden işler var’

‘LTB’de yanlış giden işler var’

“Toplu İş Sözleşmesi Komisyonu'nun toplantı yapmadan başkanın tek taraflı sendikanın önerilerini reddetmesi usul açısından hatalıdır.”

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2015 Perşembe 11:05
‘LTB’de yanlış giden işler var’

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Meclis Üyesi Murat Kanatlı, “Lefkoşa Belediyesi’nde gene yanlış giden işler var” diyerek, 2016 yılının kırılgan bir yıl olacağı vurgusunda bulundu.

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Toplu İş Sözleşmesi (TİS)’ne yönelik yaşanan sürece dikkat çeken Kanatlı,  “Toplu İş Sözleşmesi Komisyonu'nu toplantı yapmadan başkanın tek taraflı sendikanın önerilerini reddetmesi usul açısından hatalıdır” dedi.
Kanatlı, Belediye Meclisi üyelerinin bir kez daha bypass edildiğini söyledi.

“Belediye Meclisi üyeleri bypass edildi”

Kanatlı, sosyal paylaşım sitesinde şunları yazdı:
“Belediye Meclisi üyelerinden oluşan Toplu İş Sözleşmesi Komisyonu var. 30 Kasım'a kadar TİS ile ilgili taraflar önerilerini birbirlerine iletir. Sonra görüşme süreci başlar. Yürütmenin başı olarak başkan kendi önerilerini hazırlar, Komisyon'a getirir, benimsenirse karara döner, olmazsa başkan kendisi sunar. Belediye Meclisi bütçeyi tartışan ve onaylayan kurumdur. Bu nedenle meclis üyelerinin bilgilenmesi, TİS sürecine katkı veya eleştiri koyması bu yönü ile önemlidir, bu süreç günün sonunda dönüp dolaşıp bütçeye etki edecek sonuçlar doğuracak. Geçen yıl tartışma olmadan başkan kendi önerilerini sundu diye eleştiri yapmıştık, bu sene öncesinde toplanma, önerileri görüşme fırsatımız oldu. Ancak öneriler karşılıklı sunulduktan sonra önerilerin tümü gayri resmi bilgimize gelmesine rağmen resmi iletilmediği, Toplu İş Sözleşmesi Komisyonu'nun bu yönde toplantı yapmadan başkanın tek taraflı sendikanın önerilerini reddetmesi usul açısından hatalıdır. BES önerilerine dair bunun bütçeye getireceği mali yükü biz de "herkes" gibi sosyal medyadan okuduk, "bilgilendik"(!)... Belediye Meclisi üyeleri bir kez daha bypass edildi, bizce burada bir sorun, dert var... Yürütme ve Yasama organlarının tam anlamı ile koordineli çalışmasını bir türlü başaramıyoruz... “

“2016 herkes için kırılgan bir yıl olacak”


“Belediye Başkanı’nın mali yapıya yönelik yazdıklarına da çok katılmıyorum, bu ayrı bir değerlendirme konusu... bazı belediye çalışanlarının, BES'in önerilerinin işyeri temsilcileri ile görüşmeden önerilerini hazırladığına yönelik eleştirilerine de cevap veremem, sendikaya dışarıdan görüş dayatmak, bizim siyasi yaklaşımlarımıza uymaz... Ancak sendikanın önerileri konusunda kimi eleştirilere de hak vermek mümkün değildir. Elbette belediye ekonomik olarak zordadır ama ayni koşullarda çalışanlar arasında da adaletsizlikler mevcuttur, emek örgütleri de bunların takipçi olacaklar, bu süreçleri zorlayacaklar...
Lefkoşa Belediyesi halen daha çok farklı semptomları olan çoklu, çoğul komplikasyonlar üreten sorunlarla uğraşmaya devam etmektir. Basit gibi gözüken sorunların bile çözümü kolay değil... Bizim buradaki eleştirimiz, idare halen daha kendine yok haritası belirleyemedi, Belediyeler Personel Yasası tam olarak çalıştırılamamaktadır... Bu yönü ile belediye için tehlike hala daha kronikleşmeyen sorunların da kronikleşmeye doğru gitmesidir... 2016 herkes için kırılgan bir yıl olacak...”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık