Ana Sayfa Yurt LTB'den suya ret

LTB'den suya ret

Türkiye Cumhuriyeti tarafından ton başı 2.3 TL'den suyu belediyelere satma önerisine dün toplanan Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi’nden HAYIR oyu çıktı.

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2016 Perşembe 18:17
LTB'den suya ret

Türkiye Cumhuriyeti tarafından ton başı 2.3 TL'den suyu belediyelere satma önerisine dün toplanan Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi’nden HAYIR oyu çıktı. Oylamada 11 üye ret oyu verirken 8 üye evet oyu verdi. Oylamada CTP’li belediye meclis üyeleri 8 kişi olarak blok HAYIR oyu kullanırken, TDP’li 3 üye ve YKP’li bir üye HAYIR oyu kullandı. Oylamada EVET oyu kullananlar ise DP, UBP’li üyelerin yanı sıra, 1 bağımsız üye ve TDP’li 2 meclis üyesi oldu. Toplantıda LTB Başkanı Mehmet Harmancı oy kullanmazken, oylamada HAYIR oyu kullanan TDP’li meclis üyelerinin Meryem Ekinci ve Mine Atlı olduğu, EVET kullanan TDP’li meclis üyelerinin ise Özmen Birinci, Çelen Çağansoy ile Alev Denizgil olduğu öğrenildi.

“Bu parçalı yapıda kendi oyumu kullanmam bir anlam ifade etmeyecekti ve karara da etki etmeyecekti”

Konu ile ilgili akşam saatlerinde LTB Başkanı Mehmet Harmancı sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Herkese iyi akşamlar dilerim. Bu akşam gerçekleşen Belediye Meclisi Türkiye'den temin edilen suyun 2.30 TL'den alınması konusunu 10'a 8 ret etmiştir. Su fiyatının pahalı olduğu bir gerçektir bu konuda bir çok kez itirazlarımız ve suyun bedelinin açıklanması noktasındaki çağrılarımız yanıt bulmamıştır. Geçiş döneminde suyun fiyatı belli olsun satın alalım politikam olduğunu söylemiştim bu bedeli aşağıya çekme gayretimizin de sonuç bulmadığını açıklamıştım. Bugün ret verenlerden 3 arkadaşımız fiyat temelinden değil geçiş döneminde suyun alınmasının özelleştirme kapısını açacağı iddiası ile bunu ret etmiştir. Geriye kalan 7 Belediye Meclis üyemizde bedel üzerinden ret oyu vermiştir.

Esasen bu bedel mücadelesinin bütünlüklü verilmesi bizleri başka bir noktaya taşıyabilir miydi belki de evet. Günün sonunda Cumhuriyetçi Türk Partili Belediye Başkanları olan 6 diğer belediye suyun bu bedel ile alınması kararı üretilmiştir. Karar alınan Mağusa ve Çatalköy gibi belediyelerde de oybirliği bozulmalıydı ki mücadele ciddi bir zemine girebilsin. Bu parçalı yapıda kendi oyumu kullanmam bir anlam ifade etmeyecekti ve karara da etki etmeyecekti.

Umarım bu karar en azından 2.30 fiyatı konusunda yeni bir değerlendirme yapılmasına katkı sağlar.

İlk günden bugüne toplum faydası ve çıkarı doğrultusunda bu imzalanan protokolün yanlış olduğuna inandım ve mücadele etmeye çalıştım. Gelinen konakta geçiş dönemine ilişkin protokolü ve fiyatı belirleyen taraf biz olmadık. Fiyat yanlış mı evet yanlış. Fiyatın yanlışlığı ile ilgili mücadelemizde bütünlüklü bir tavır sergilenemedi.

Bizim dışımızda verilen kararların mağdurları olarak Lefkoşa'nın kobay muamelesi görmesi beni en rahatsız eden konudur.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık