Ana Sayfa Yurt Mağusa esnafı batıyoruz dedi

Mağusa esnafı batıyoruz dedi

YENİDÜZEN bu kez Mağusa esnafının nabzını yokladı. Çarşı bölgesindeki esnaf işlerin durma noktasına geldiğini söyledi ve ekledi:

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2012 Pazartesi 11:32
Mağusa esnafı batıyoruz dedi

Yıllardır üniversite gençliğinin ayakta tuttuğu Mağusa esnafı son yıllarda ekonomide yaşanan sıkıntıdan nasibini aldı. Mağusa kale içi çarşı bölgesindeki esnaflar, günden güne işlerin kötüleştiğini belirterek, “Siftah yapmadan dükkan kapatıyoruz” dedi.

 

Çarşı esnafı, “İleriye gitmemiz gerekirken her gün biraz daha geriye gidiyoruz” diyerek, esnafın batma noktasına geldiğini dile getirdi.

 

Hafta içi çarşından neredeyse insan geçmediğini söyleyen esnaflar, “durum çok kötü hiç iş yok” diyerek büyük sıkıntı içerisinde olduklarını aktardı. İş olmaması nedeniyle dükkanı kapatmayı düşünen bir kısım esnaf kredi borçlarını ödeyemez duruma geldiklerini belirterek, “önümüzü göremiyoruz hep karanlık” şeklinde isyan etti. İki yılı aşkın bir süredir işlerin durduğunu neredeyse hiç satış olmadığını söyleyen esnaf, ne yapacağını bilmez duruma geldiğini ifade etti.

 

“ESNAF KREDİDEN YARARLANAMAYACAK”


Esnaflar ayrıca, Hükümetin esnafa sağladığı kredi borçlanmayla ilgili sorun yaşanabileceğini çünkü bankalara borcu olan esnafların bu kredilerden yararlanamayacağını söyledi. Önceden başka borcu olanların ya da kefilliği olan esnafların bu kredilerden yararlanmasının zor olacağını belirten esnaf, Merkez Bankası’nın bu borçları ortaya koyarak esnafın kredi almasına engel olabileceğini aktardı.

 

“DÜZENLEME ŞART”


Bir kısım esnaf, Hükümetin sağladığı bu krediden esnafın % 80’nin yararlanamayacağını çünkü bu esnafların iş yapmamasından dolayı borcu bulunduğunu ve bu yükün altına giremeyeceğini aktardı. Hükümetin ivedilikle esnafların kredi borçlanmasıyla ilgili düzenlemeye gitmesinin şart olduğunu belirten esnaflar, bu düzenleme yapılamadığı sürece esnafın önünün açılamayacağını dile getirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık