Ana Sayfa Siyaset Mağusa İnsiyatifi'nden mektup

Mağusa İnsiyatifi'nden mektup

Mektup şöyle: Kıbrıs’taki çözümsüzlük yeni bir on yılı daha geride bırakıyor. Bugün adada yaşayan insanlar geçen zamanın da etkisiyle birbirlerinden daha fazla uzaklaşmaktadır.

Giriş Tarihi: 20 Şubat 2013 Çarşamba 22:55
Mağusa İnsiyatifi'nden mektup

Bunun üstesinden gelebilmek için çeşitli öneriler ortaya atılmakta olmasına rağmen kapsamlı ve cesaretli bir politikaya iki toplum da ihtiyaç duymaktadır.

 

Mağusa İnsiyatifi kalıcı bölünmüşlükten bütün Kıbrıslıların zarar gördüğünün farkında olan Kıbrıslıtürk yurttaşların oluşturduğu birlikteliktir. Kıbrıs’ta on yıllardır yaşanan soruna çözüm oluşturmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Mağusa İnsiyatifi kurulduğu 2010 tarihinde çözüm sürecinin çıkmazda olduğunu teşhis ederek çalışmalarına başlamıştır. Bunun üstesinden gelecek adımların atılmaması durumunda bölünmüşlüğün daha da kalıcılaşacağının kaygısını taşımaktadır. İnisiyatif, çözümün mümkün olabilmesi, Kıbrıslıtürklerin ve Kıbrıslırumların sosyal ve ekonomik hayatlarına direk olarak etki edecek adımların atılması ile mümkün olacağının da altını çizmektedir.

 

Mağusa İnsiyatifi Maraş-Liman-Suriçi formülünü yaşanılan "çözümsüzlük çıkmazından" kurtulmak amacı için ortaya koymuştur. Bunun ışığında, Mağusa İnisiyatifi, Maraş'ın BM kontolünde, Mağusa Limanı'nın da AB gözetiminde, iki topluma ve uluslararası kullanıma açılmasını savunmakta, Antik Kent Mağusa Suriçi’nin Dünya Kültür Mirası listesine eklenerek kentin tarihi ve kültürel yapısının korunmasını garantiye alacak girişimler yapmaktadır. Maraş-Liman-Suriçi formülü ile uygun bir biçimde atılacak karşılıklı adımlar Kıbrıslıtürklerin dünyayla entegre olamayışından doğan mağduriyeti giderme potansiyeline sahipken, Maraş’ın yasal sahiplerine iade edilmesiyle de Kıbrısrum toplumunun 38 yıllık acılarının giderilmesine yönelik önemli bir adım atılacağı da bir başka gerçektir.

 

Mağusa İnisiyatifinin Maraş-Liman-Suriçi formülüyle sunduğu öneriler, Kıbrıstürk toplumunda 38 yıl aradan sonra ada insanının ortak bir gelecek için ekonomik, sosyal ve kültürel bir zemini oluşturma potansiyelinin yeniden farkına varılmasını sağlamış, Kıbrıslıtürk toplumunda hasır altı edilen önemli bir meselenin belirleyici rolünün önemini ortaya çıkarmıştır. Üstelik bu öneri bugün iki toplumunda muzdarip olduğu ekonomik kriz gibi çözülmesi acil olan meselelere de yeni bir dinamizm yaratma potansiyeline sahiptir. Politik ve ekonomik getirilerinin yanında, adanın geleceği için son derece ciddi bir öneme sahip olan federal kültürün de gelişmesine yardımcı olacağı su götürmez bir gerçektir. Bu yüzden Mağusa İnisiyatifi konu ile ilgili üretmiş olduğu Maraş-Liman-Suriçi açılımının önemi ve getirilerini anlatmak için Kıbrıslıtürklerin yanında, Kıbrısrum toplumundaki siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile iletişimi de etkin bir şekilde gerçekleştirmeyi prensip olarak belirlemiştir.

 

Mağusa İnsiyatifi, daha önceden mutabakata varılan ilgili BM parametrelerini, bunun yanısıra 1977 Denktaş - Makarios ve 1979 Denktaş - Kiprianu doruk anlaşmaları ile 23 Mayıs ve 1 Temmuz Talat – Hristofiyas arasındaki anlaşmaları Kıbrıs’ın kalıcı ve kapsamlı çözümü için genel çerçeve olarak kabul eder. Bunun yanında Maraş ile ilgili yapıcı adımların atılması bugün her zamankinden daha fazla öneme sahip olduğunun altını çizer. İnisiyatif, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için atılacak olan cesaretli adımlara destek verirken, başkan adayı olarak sizin de konuyu gündeminize taşımanızı ve konu ile ilgili duruşunuzu teyit etmenizi talep etmektedir.

 

Mağusa İnisiyatifi’nin belirlemiş olduğu ilkeler doğrultusunda çalışmalarına devam edebilmesi Kıbrıs Rum toplumu ile birlikte hareket edebilmemiz anlamında hayati önem arz etmektedir. Bu noktada size Cumhurbaşkanı adayı olarak seçim çalışmalarınızda başarılar dilerken, Mağusa İnisiyatifi olarak genelde Kıbrıs Sorunu özelde Maraş ve Mağusa ile ilgili atacağınız adımların takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz. Konu ile ilgili atılacak olan cesaretli adımların adanın geleceğini tayin edeceğini vurgularken, Mağusa İnisiyatifi olarak, adanın geleceğini ileriye taşımak amacıyla yapılacak açılımlar gerekli desteği vereceğimizi belirtmeyi görev biliriz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık