Ana Sayfa Gündem MAĞUSA SUR İÇİNDEKİ KİLİSEDE AYİN YAPILDI

MAĞUSA SUR İÇİNDEKİ KİLİSEDE AYİN YAPILDI

Gazimağusa Suriçi’nde bulunan Ay. Georgios Kserinos Kilisesinde dün ayin yapıldığı haber verildi.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2018 Salı 08:37
MAĞUSA SUR İÇİNDEKİ KİLİSEDE AYİN YAPILDI

Ayini Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler ve Rum kesiminden birçok resmi kişinin izlediğini yazan Fileleftheros gazetesi, ayini “Konstantia Mağusa Metropoliti” Vasilios’un yönettiğini kaydetti.

Rum kesiminden birçok kişinin Derinya sınır kapısından geçerek ayine gittiğini yazan gazete, dünkü ayinin “göçmen olup hayatını kaybedenlere adandığını” belirtti.

Gazeteye göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu ayinin ardından yaptığı açıklamada, dini niteliğe sahip bu ortak etkinliğin sembolize ettiği şeylere atıfta bulunurken, “Mağusa Kentimiz” inisiyatifi grubu sözcüsü Pavlos Yakovu ise açıklamasında, kilisedeki “Agias Annis” yortusu etkinliğini, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türklerin karşılaşma noktası olarak niteledi.

Rum hükümetini temsilen ise, etkinliğe Rum Bakanlar Kurulu Sekreteri Theodosis Çiolas’ın katıldığını yazan gazete, Çiolas’ın “benzer ayinlerin işgal altındaki Kıbrıs’ın tümünde yapılmasını umduğunu söylediğini” iletti.

Mağusa İnisiyatifi aktivisti Serdar Atay açıklamasında, en kısa zamanda Kıbrıs sorununun çözülmesini istediğini belirtirken, sözde “Maraş” Belediye Başkanı Aleksis Galanos ise açıklamasında, daha iyi günler için çalışma ümidi ve kararlığını dile getirdi.

“Konstantia Mağusa Metropoliti” Vasilios ise açıklamasında, “kendilerinin bunu bir çözüm olarak değil geçici bir durum olarak addettiklerini ve kendileri için çözümün, ayinlerini tüm kiliselerinde gerçekleştirmek olduğunu” öne sürdü.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık