Ana Sayfa Kültür & Sanat Mağusa surları ilgisizlikten dökülüyor

Mağusa surları ilgisizlikten dökülüyor

Ülkemizin tarihi kentlerinden olan ve gerek kiliselileri, gerekse Osmanlı Devleti’nin en güçlü olduğu dönemde dahi uzun uğraşlar sonucu aşarak fethettiği Mağusa Surları ilgisizlik nedeniyle yok oluyor.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2012 Pazar 18:21
Mağusa surları ilgisizlikten dökülüyor

Ahmet İLKTAÇ

 

Bakımsızlığın ve sorumsuzluğun hâkim olduğu tarihi kent Mağusa’da surlar bakımsızlığa daha fazla dayanamıyor. Bakımsızlığın yanı sıra sorumsuz bireyler tarafından tarihi surlara boyalarla yazılar yazılırken, belediyenin titiz çalışmalarına rağmen sorumsuz kişilerin çevreye bıraktığı boş bira ve pet şişeleri de ülkemizi ziyarete gelen turistlerin dikkatini çekiyor. Kentin içine kadar ulaşan ve yerleşim yerleri ile içerisinde bulunan tarihi taşlar da, gerek devletin ilgisizliğinden, gerekse sorumsuz vatandaşların dikkatsiz davranışları nedeniyle tahrip olup yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

 

14. yüzyılda inşa edilen Ay Nicolas Kilisesi’ni ise yabani otlar çevrelerken, uzun dikenlere sahip olan otlar, ziyarete gelen turistlerin kiliseye yaklaşmasını imkânsız hale getiriyor. Bazı bölümlerinde yıkımlar da başlayan Ay Nicolas Kilisesi’nin ilgili devlet makamlarının ilgisizliği yüzünden yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu da gözlemleniyor. Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Mağusa İnsiyatifi sözcülerinden Dr. Okan Dağlı, tarihi ortaçağ kenti Mağusa’nın maalesef kaderine terk edilmiş duruma geldiğini söyledi. 500 yılı aşkın bir süredir ayakta olan 4 kilometreye yakın surların ve hendeklerin artık bu yükü taşıyamayacak hale gediğini kaydetti. Canbulat ve Diamente burçlarının yıkılma ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Dr. Okan Dağlı, özellikle de Mağusa Türk Gücü’nün maçlarına ev sahipliği yaptığı mekan olan Diamente Burcu’nun acil olarak müdahaleye ihtiyacı olduğunu kaydetti. Dr. Dağlı, geçmişte sürekli olarak 2-3 taş ustasının çalıştığı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin sürekli restorasyon yaptığını; ancak günümüzde 50 çalışanı olan Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nde bir taş ustasının olmadığından yakındı.

 

Düşen bir taşın zamanında yerine konmaması sonucunda yıpranmanın gittikçe arttığına dikkat çeken Dağlı, bunun da burçların zamanla yıkılmasına neden olduğunu kaydetti. Durumun kentine ve memleketine duyarlı olan herkesi derinden üzdüğünü dile getiren Dr. Okan Dağlı, Mağusa İnsiyatifi olarak ivedi bir şekilde tedbir alınmasını başta Diamente Burcu olmak üzere tarihi surların elden geçirilmesini talep etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

FOGEM, HALK DANSLARI YARIŞMASI'NDA İKİNCİLİĞİ KAZANDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık