Ana Sayfa Siyaset Maliye Bakanı Özgür: "Ek mesai 82 milyona ulaştı"

Maliye Bakanı Özgür: "Ek mesai 82 milyona ulaştı"

Maliye Bakanı Birikim Özgür, 2014 yılı sonu itibarıyla 4.730 milyar Türk Lirası iç borç, 8,434 Milyar Türk Lirası dış borç olmak üzere 13,164 milyar Türk Lirasına yükselen ve milli hasılanın %149’una tekabül eden aşırı borç yükü ve bütçe açıklarının büyümeyi, kalkınmayı engelleyici ve mali istikrarı bozucu faktör olarak önlerinde durduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2015 Cumartesi 13:56
Maliye Bakanı Özgür:

“’Ben, Kıbrıs Türk halkının geleceğini ipotek altına alan sürdürülemez yapının bir parçası değilim’ diyorsanız, bütçe görüşmeleri esnasında ortaya koyacağınız önerilerin odağında mutlaka ama mutlaka yapısal dönüşüm hedefi yer almalıdır”

“Bu yıl Başbakanlarımızdan Sayın Ferdi Sabit Soyer’in Komite Başkanı olarak bütçe görüşmelerine katkı yapacak olması bizim açımızdan bulunmaz bir fırsattır”

Maliye Bakanı Birikim Özgür, ülkenin yapısal sorunları bulunduğunu ve bunların çözümü için yapısal reformlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.


Özgür, 2016 bütçesinin temel hedefinin sürdürülebilir bir kamu finansman dengesi kurulması olduğunu vurguladı.
Özgür, 4 milyar 476 milyon TL gider, 4 milyar 142 milyon TL gelir ve 334 milyon TL bütçe açığıyla hazırlanan 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın “sürdürülebilir kamu finansman dengesinin kurulması; kamunun etkinliğini ve özel sektörün rekabet gücünün artırılması, üretime dayalı büyüme ve istihdam, mali disiplin, yapısal tedbirler, istikrarlı ekonomi, kaynakların üretken alanlara yönlendirilmesi, harcama disiplini ve kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmasını” hedeflediğini açıkladı.
Özgür, Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde 2016 bütçesiyle ilgili yaptığı sunuş konuşmasında, bütçe tasarrufunu temel ilke edinerek hazırladıkları 2016 bütçesinin hayırlı olmasını diledi, katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Tüm değerlendirme, eleştiri ve katkılardan yararlanmak istediklerini ifade eden Özgür, bütçe hazırlanma sürecine değindi ve esas hedefin ekonominin çarklarını döndürmeyi başararak; daha çok istihdam, daha çok üretim, daha çok katma değer, daha eğitimli ve sağlıklı, daha mutlu bir toplum yaratmak olduğunu vurguladı.
2016 bütçesini tartışırken de sürdürülebilirlik olgusunu siyasetin odağına yerleştirebildikleri oranda gelecek nesillere devredecekleri mirasın niteliğini artırmış olacaklarını ifade eden Bakan Özgür, “Kıbrıs Türk halkı olarak farklı ideolojik bakış açılarıyla ve demokratik olgunlukla toplumsal yapımızın her yönden sürdürülebilirliğini öngörerek tüm sorunlarımıza çözümler üretebilecek kapasiteye sahibiz” dedi.

Gelecek nesillere karşı sorumluluk
Maliye Bakanı Birikim Özgür, sürdürülebilirliği kısaca “daimi olma yeteneği” olarak tanımlayabileceğini belirterek, “Toplumsal değerlerimize sıkı sıkıya sarılarak sistemimizin değişen dünya koşullarına adaptasyonunu sağlayıp toplumsal varlığımızı geleceğe taşımak, gelecek nesillere karşı bizim yegane sorumluluğumuzdur” diye konuştu.
Özgür, “bu öze dair tek bir somut öneri dahi yapmadan sadece sistemi, toplumu, siyaset kurumunu ya da siyasetçileri kötüleyerek siyasi başarı elde etmeye çalışma popülizmi ile mücadelede en etkili yöntemin yine bu öze dair attıkları ve atacakları somut adımlar” olacağını söyledi.
Bütçeyi hazırlarken Tüketici Fiyatları Endeksi artışlarıyla dövizdeki gelişmelerin baz alındığını, ayrıca Gayri Safi Yurt İçi Hasıla, reel büyüme, ithalat ve ihracat rakamlarının göz önünde bulundurulduğunu  kaydeden Özgür, 2016’da TÜFE’nin yüzde 7.7 öngörüldüğünü bildirdi.

Bütçe hedefleri
Bakan Birikim Özgür, 2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın hedeflerini şöyle sıraladı:
“Sürdürülebilir kamu finansman dengesinin kurulması; kamunun etkinliğinin ve özel sektörün rekabet gücünün artırılması; üretime dayalı büyümenin artırılması ve istidamın önünün açılması; mali disiplinin sağlanarak devam ettirilmesi; yapısal tedbirlerin uygulamaya konulması; ekonominin istikrarlı bir hale getirilmesi; mevcut kaynakların üretken alanlara yönlendirilmesi; gelir artırıcı tedbirler yanında harcama disiplininin sağlanarak kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılması.”
Konuşmasında 2014 bütçesine ilişkin büyüklükler ve 2015 Mali Yılı bütçesinin gerçekleşme tahmini hakkında da bilgi veren Maliye Bakanı Özgür, şunları söyledi:
“2014 yılında Bütçe Giderlerinin 3.635,4 Milyon TL, Bütçe Gelirlerinin 3.603,0 Milyon TL; Bütçe Açığının 32,4 Milyon TLolarak gerçekleştiğini görüyoruz. Bu rakamların tahmini GSYİH’ya oranı; Bütçe Giderleri  % 41,04, Bütçe Gelirleri % 40,67, Bütçe Açığı % 0,37’dir.
2015 yıl sonu itibarıyla;Bütçe Giderlerinin 3 milyar 731,6 milyon TL, Bütçe Gelirlerinin 3 milyar 670,3 milyon TL,Bütçe Açığının 61,3 milyon TL olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.
Bu rakamların 2015 yılı tahmini GSYİH’ya oranı; bütçe giderleri % 38,57, bütçe gelirleri % 37,94, bütçe açığı  % 0,63’dır.
Her ne kadar da bütçe açıkları, öngörülenin çok altında gerçekleşmiş ve/veya gerçekleşecek olsa da sorun olarak karşımızda durmaktadır.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık