Ana Sayfa Yurt Maliyenin elektrikleri kesiliyor!

Maliyenin elektrikleri kesiliyor!

EL-SEN, Kurum’a büyük borcu bulunan başta devlet daireleri ile bağlı kurumlar ve belediyeler olmak üzere tüm özel kişi ve kuruluşların elektriklerini kesme kararı aldı!

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2012 Cumartesi 15:32
Maliyenin elektrikleri kesiliyor!

UBP Hükümeti, Türkiye Hükümeti ile imzalamış olduğu sözde yeni ‘Kıbrıslı Program’ ile ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal kuşatmayı hayata geçireceğini talimat aldığı AKP Hükümetine taahhüt etmiş bulunmaktadır. Diğer şeylerin yanı sıra yine başta KIB-TEK olmak üzere; telekomünikasyon, limanlar ve köy kooperatiflerine ait kuruluşların özelleştirileceği bu programda yer almaktadır.

 

Kamu eliyle yürütülmesi gereken elzem ve stratejik hizmetlerin ülkemizde ve başka bazı ülkelerde özelleştirilmiş olması sonucunda; pahalılık, kalitesiz hizmet, sendikasızlaştırma sonucu sömürülen ucuz emekçiler ve fakirleşmenin arttığı görülmüştür. Ülkemizin ada ülkesi olması, küçüklüğü ve vesayet altında olması dikkate alındığı zaman özelleştirmelerin yaratacağı yıkımın boyutu daha da artacaktır. Ülkemizde elektrik üretiminde kısmen özelleştirme zaten mevcuttur ve bunun elektrik fiyatları ve arz güvenliği üzerindeki olumsuz sonuçları da ortada durmaktadır.

 

Kıb-Tek’in özelleştirilmesi konusunda bayraktarlık yapan Kıb-Tek’ten sorumlu Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Sunat Atun’un Kıb-Tek ile ilgili son yapmış olduğu açıklamada belirttiği gibi kendilerinin yarattığı tahsilat sorununu gerekçe göstererek bu girişimlerine kılıf hazırlamaya çalışması kabul edilemezdir. Sayın Bakan bu konudaki son açıklamasında; “KIB- TEK’de abonelerin tahsilat riskini devlet üslenemez” deyivermiştir. RİSK bizatihi sizsiniz Sayın Bakan. Bafra’da tuzlu su arıtma tesisini işleten şirket ile yapılan sözleşme gereği nasıl olsa elektriği devlet ödemez, suyu da ucuza alalım anlayışı ile elektrik sayacını üzerine alan devlet su dairesi, 3 milyon 600 bin TL’lik borç nedeniyle tesisin elektriği KIB-TEK çalışanlarınca kesilince ve tüm baskılara rağmen yeniden bağlanmayınca, KIB-TEK’e ait kuyudan Teknecik santrallerinin buhar üretiminde ihtiyaç duyduğu suyu sağlayan Çatalköy’deki su kuyularını kilitleten ve böylece santrallerin elektrik üretimini tehlikeye atan da ayni kabinede görev yaptığınız Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sayın Ali Çetin Amcaoğlu’ dur.

 

Devlet dairelerinde tüketilen fakat KIB-TEK’e ödenmeyen elektrik ücretleri 70 milyon TL, BRTK’nın borcu 19 milyon TL, Din İşleri Dairesi’nin bağlı camilerle birlikte borcu 6 milyon TL ve maliyetlerin altında tarife belirleyip aradaki 114 milyon TL görev zararını KIB-TEK’e ödemeyen de sizin mensubu olduğunuz hükümettir. RİSKİ başka yerde aramayın. RİSK sizsiniz! Kendi beceriksizliğiniz ve kötü yönetiminiz sonucu ortaya çıkan durumdan da istifade ederek ülkemizin varlıklarını peşkeş çekmenize müsaade etmeyeceğiz. Yaptığınız açıklamada, tahsilattan bahsediyorsunuz ama, şehir içi elektrik şebekesi anlamına gelen dağıtım bölümünün de birlikte özele devredileceğini saklamaya çalışıyorsunuz. Oysa açıkça sözde ‘Kıbrıslı Programa’ a yazdırmışsınız. Üretim işini de halletmişsiniz, Türkiye’ye havale etmişsiniz o nu da ve bunun adını da koymuşsunuz; ‘Kıb-Tek özelleştirilmeyecek’.

 

EL-SEN toplum menfaatleri ile örtüşen bu mücadeleyi daha önce de defaten açıkladığımız gibi meşru her yolla sonuna kadar sürdürmede kararlıdır. Gelinen aşamayı değerlendiren Sendika Yönetim Kurulumuz, halkımızdan bu yönde gelen talepleri de dikkate alarak, Kıb-Tek’in tahsilatıyla ilgili inisiyatif üstlenmiş bulunmaktadır. Dar gelirli vatandaşlarımızın elektrik faturalarını ödediği gibi bundan sonra başta devlet daireleri ve bağlı kurumlar ile belediyeler olmak üzere Kıb-Tek’e büyük borcu bulunan hatırlı işletme ve otellerin de yükümlülüklerini yerine getirmeleri için elektrikleri EL-SEN üyelerince kesilecektir.

 

Başlatmış olduğumuz toplumsal yarar gözeten eylemimiz çerçevesinde ilk olarak yarın saat.10.30’da Maliye Bakanlığı binasının elektrikleri tarafımızdan kesilecektir. Elektriklerin kesilmesi eylemimize hangi şekilde olursa olsun müdahale edilip engellenmesi halinde bunun bir sonuç vermeyeceğini ve yukarıda açıkladığımız gibi ülke genelinde tüm büyük borçlu tüketicilerin elektriklerinin haber verilmeden kesileceğini belirtmekte yarar görmekteyiz.

 

Kıb-Tek’in sorunu basit bir tahsilat sorunu değildir. Kıb-Tek’in içinde bulunduğu sorun, ülkemizin genelindeki sorunla ayni olup kötü ve teslimiyetçi yönetim sorunudur. EL-SEN buna karşı meşru her yolla direnme azmine sahiptir ve halkımızı da birlikte direnmeye çağırmaktadır.

 

Çağlayan CESURER
EL-SEN Yönetim Kurulu (a)
Başkan

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık