Ana Sayfa Yurt Maliyeti yüksek

Maliyeti yüksek

El-Sen Başkanı Cesurer, Teknecik Elektrik Santrali’ne filtre takılması için 20 milyon Euro’ya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 16 Nisan 2013 Salı 07:48
Maliyeti yüksek

Emine UYSAL


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Başkanı Çağlayan Cesurer, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) filtre çalışmalarının son aşamasına geldiğini ve ay sonuna kadar projelendirilip, çalışmalara başlanacağını açıkladı.


Cesurer, filtrenin santralin büyüklüğü kadar bir alan ve sistemi içerdiğine dikkat çekerek, 20 milyon Euro’nun üzerinde bir maliyeti olduğuna vurgu yaptı.


Cesurer, ayrıca, Teknecik santralinin doğaya yılda 40 bin ton kükürt, 5 bin ton katı parçacık ve 250 ton hidro karbon yaymasının mümkün olmadığını savundu.


Girne’ye bağlı Esentepe’de Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan sağlık taramalarında, “Kanser” oranının yüksek çıkması dikkatleri yeniden Teknecik Elektrik Santrali’ne çevirmiş ve santralden çıkan zehirli gazların doğaya ve canlılara verdiği zarar gündeme gelmişti.


Cesurer, basında yazıldığı gibi Teknecik Elektrik Santrali’nden 40 bin ton kükürt çıkmasının mümkün olmadığını kaydetti.


Cesurer, “Teknecik Elektrik Santrali’nin harcadığı yakıt 200 bin tondur. 200 bin tonluk yakıtın Avrupa Birliği normlarına göre gelen yakıta göre en fazla kükürt oranı yüzde 3 buçuk olabilir. Yılda toplamda 7 bin ton kükürt salgılar.  Santralden 250 ton hidro karbon yayılması söz konusu değil. Santralden yayılan karbonmonoksit ve karbondioksittir” dedi.

 

“Kanser olaylarını sadece santrale bağlamak doğru değil”


Esentepe’de ve civarında yaşanan kanser olaylarını Teknecik Elektrik Santrali’ne bağlamanın doğru olmadığını savunan Cesurer, Hisarköy’de santral olmamasına rağmen daha fazla kanser vakalarının görüldüğünü belirtti.


Çağlayan Cesurer, havada dönem dönem meydana gelen toz bulutlarının ve eksoz emisyonlarının yarattığı kirliliğin çok daha fazla olduğunu belirterek, “Tekneciğin bir kişiye bile zarar vermesini kabul etmeyiz ancak bölgede yaşanan tüm olaylar santrale bağlı değil” dedi.


Cesurer, şöyle devam etti:


“Türkiye’den santrale gelen Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) uzmanlarının yaptığı araştırmada, Teknecik Elektrik Santrali’nin çevreye AB normlarının altında etkisi olduğunu ve yakıttaki kükürt oranını daha az olması durumunda çevreye zararının çok daha az olacağı yönünde raporları var. Uzmanların da söylediği, değerler anormal değil. Filtrenin elbette takılması gerekir ancak bölgedeki sorunların tüm kaynağı sadece Teknecik değil. Diğer bölgelerde yaşandığı gibi su ve yiyeceklerde tedbir alınıp gerekli kontroller yapılmalı”.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık