Ana Sayfa Ekonomi Mandela fener gibi parlıyor

Mandela fener gibi parlıyor

ABD Başkanı Obama, "Mandela, dürüstlüğün gücü ve doğruyu savunmak konusunda fener gibi parlamaya devam ediyor" dedi.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2013 Cumartesi 15:50
Mandela fener gibi parlıyor

ABD Başkanı Barack Obama, Güney Afrika'nın eski Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın dürüstlüğün gücü ve doğruyu savunmak konusunda fener gibi parlamaya devam ettiğini söyledi. 

Afrika turu kapsamında Güney Afrika'da bulunan Obama, Devlet Başkanı Jacob Zuma ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Obama, hastanede tedavi görmekte olan, ırkçılığa karşı mücadele vermiş Nobel ödüllü eski Devlet Başkanı Mandela'nın dürüstlüğün gücü ve doğru olanı savunmak konusunda bir fener gibi parlamayı sürdürdüğünü belirtti. 

Obama, Güney Afrika'nın, ırkçılıktan özgür bir topluma dönüşmesinin hem bireysel olarak hem de dünyaya ilham kaynağı olduğunu kaydetti. 

Sağlık durumu ciddi olan ırkçılık karşıtlığının simgesi Mandela'ya gösterilen sevginin, insanlardaki adalet ve ciddiyet arzusunu gösterdiğini belirten Obama, bu arzunun sınıf, ırk ve ülke sınırlarının ötesine geçtiğini ifade etti. 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın yoğun bakımda tedavisi süren Mandela'yı ziyaret etmeyeceği, ailesiyle görüşeceği bildirilmişti. 

Güney Afrika'nın demokratik seçimle göreve gelen ilk devlet başkanı 94 yaşındaki Mandela, tekrarlayan akciğer enfeksiyonu nedeniyle 8 Haziran'dan bu yana hastanede tedavi görüyordu. Durumu hafta başında kötüleşen Mandela, halen yoğun bakım ünitesinde tutuluyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık