Ana Sayfa Dünya Manisa izmir'in çöpüne talip

Manisa izmir'in çöpüne talip

Yakma tesisinin 3 yıl sonra kurulacağını söyleyen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “İzmir boşuna yakma tesisi kurmasın. Tesisi daha önce bitirirsek Ege’nin bile çöpünü alırız” dedi

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2017 Cumartesi 15:25
Manisa izmir'in çöpüne talip
‘İzmir’in çöpünü verin biz yakalım’ Yakma tesisinin 3 yıl sonra kurulacağını söyleyen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “İzmir boşuna yakma tesisi kurmasın. Tesisi daha önce bitirirsek Ege’nin bile çöpünü alırız” dedi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na teklifte bulundu. Ergün, Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ile ilgili olarak, "Yakma tesisini tamamladıktan sonra İzmir'in çöpünü de alır yakarım. İzmir boşuna yakma tesisi kurmasın. İnşallah daha önce yaparsak, sadece İzmir'in değil, diğer Ege illerinin de çöplerini alırız" dedi.

Manisa'nın 40 yıllık sorununu, Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ile bitirdiklerini belirten Başkan Ergün, "Bildiğim kadarıyla 20'ye yakın büyükşehirin böyle bir tesisi yok. İstanbul'daki mevcut ayrıştırma tesisinin bir benzeri. 29 sene Manisa'da yaşayan insanlarımızın inek gibi sağılmasına müsaade etmem. Eğer bunu özel bir firmaya yaptırsaydım böyle olacaktı. 29 sene boyunca o firmaya çöpün miktarı kadar para ödüyorsun. Bunun aşağı yukarı rakamı 75-77 milyon civarında" dedi.

ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Turgut Özal Mahallesi'ndeki vahşi çöp depolama alanından elektrik üretiminin başladığını da belirten Başkan Ergün, "Biz şu anda Turgut Özal Mahallesi'ndeki eski vahşi depolama tesisinden elektrik üretmeye başladık. 3 yıl sonunda yakma tesisi kurulacak. 52 milyon euro gibi bir yatırım.
Bu tesis kurulduğu zaman ayrıştırmalar yine yapılıyor, onun dışında kalanları yakmaya gönderiyorsun ve 10 megavatlık bir enerji üretimi söz konusu. Bu yakmadan elde edilecek elektrikten de pay elde edeceğiz" diye konuştu.

EGE'NİN DE ÇÖPÜNÜ ALIRIZ

Yakma tesisi yatırımını tamamlamaları durumunda mevcut depolama alanlarının en az 150 yıl dolmayacağına dikkat çeken Başkan Cengiz Ergün, "Yakma tesisini de tamamladıktan sonra İzmir'in çöpünü de alır yakarım. İzmir boşuna yakma tesisi kurmasın. İnşallah düşündüğümüzden daha önce yaparsak, sadece İzmir'in değil, diğer Ege illerinin de çöplerini alırız.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

GEMİDE BEKLEYEN MÜLTECİLER FRANSA'YA YÖNELDİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık