Ana Sayfa Dünya MAY GÜVEN OYLAMASINI KAZANDI ANCAK BREXIT HALA BELİRSİZ

MAY GÜVEN OYLAMASINI KAZANDI ANCAK BREXIT HALA BELİRSİZ

ngiltere Başbakanı Theresa May partisindeki güven oylamasını kazanmış olmasına rağmen parlamentonun Brexit konusunda çıkmaza doğru sürüklendiği yönündeki yorumlar devam ediyor.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2018 Perşembe 13:45
MAY GÜVEN OYLAMASINI KAZANDI ANCAK BREXIT HALA BELİRSİZ

May hakkındaki güven oylamasını  117’ye karşı 200 oyla kazanmış olsa da sert Brexitçi muhaliflerin May’in liderliğine itirazı sürdürebilecekleri belirtiliyor. Avrupa Araştırma Grubu çatısı altında toplanan Brexitçi Muhafazakar Partili milletvekillerinin, süreç içinde partiden kopabileceği yorumları da yapılıyor.

Oylama sonrasında yaptığı açıklamada birlik mesajı veren Theresa May, bugün Brüksel’e giderek, AB liderleriyle pazarlığa oturacak. AB liderleri ise anlaşmayı değiştirmeye niyetleri olmadığını çok açık bir şekilde dile getirdi. Reuters’in AB kaynaklarından elde ettiği bilgiye göre, May için hazırlanan yeni taslak metnin arzulanan güvenceleri vermediğini, sadece konuyla ilgileneceği yönünde unsurlar içeriyor.

29 Mart’ta AB’dan çıkması öngörülen Birleşik Krallık’ta, parlamentodaki muhalif çıkışlar sonrasında anlaşma olmadan keşmekeşli bir çıkış ya da ya da yeni bir referandum olasılığına neden oldu.

May, hakkında güvenoylaması talep edilmesine yol açan Brexit anlaşmasındaki “tedbir maddesi” konusunda muhataplarından yasal güvenceler alma ve milletvekillerinin kaygılarını giderme sözü vermişti.

10 NUMARA’DA BASINA AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı Theresa May, partisinin güvenoyunu almasının ardından, “Yeni bir görevim var; halkın oy verdiği Brexit’i hayata geçirmek ve ülkeyi yeniden bir araya getirerek herkesin yararına çalışmasını sağlamak." dedi.

Parti içi güven oylamasını kazandıktan sonra Başbakanlık ofisi “10 Numara”da basına açıklamalarda bulunan May, yeni misyonunu “halkın oy verdiği Brexit’i hayata geçirmek ve ülkeyi bir araya getirmek olarak açıkladı.

Bu işe parlamentodan başlanması gerektiğini belirten May, “Bu, bütün siyasetçilerin bir araya gelmesi ve ulusal çıkarlar doğrultusunda hareket etmesiyle başlamalı.” diye konuştu.

May, hakkında güven oylaması talep edilmesine yol açan Brexit anlaşmasındaki “tedbir maddesi” konusunda muhataplarından yasal güvenceler alma ve milletvekillerinin kaygılarını giderme sözü de verdi. Tedbir maddesi, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere'nin parçası olan Kuzey İrlanda arasında Brexit sonrasında fiziki sınır oluşmasını engellemeyi amaçlıyor.

MAY’İN OTORİTESİ ZAYIFLADI

Başbakan May'in otoritesi, temmuz ayında açıkladığı yeni Brexit yaklaşımının ardından kabinesinde yaşanan istifalarla zayıfladı. İstifa eden 10 bakan arasında bir dışişleri bakanı, 2 Brexit bakanı ve bir çalışma bakanı da yer aldı. 

May, geçen yıl kendi girişimiyle gidilen erken seçimde parlamentodaki tek başına iktidar çoğunluğunu kaybetmişti.

Başbakan May’in Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirmesi ihtimali halen zor görülüyor.

Bugünkü güvenoylamasında May’e karşı oy veren 117 milletvekilinin yanı sıra May’in azınlık hükümetine dışarından destek veren Kuzey İrlanda’nın sert Brexitçi Demokratik Birlik Partisinin de (DUP) anlaşmaya ret oyu vermesi bekleniyor.

Brexit anlaşması krizinin sürmesi halinde ülkenin AB’den ayrılmasının gecikmesi veya iptali de gündeme gelebilir. Bir diğer ihtimal de May’in AB’den anlaşmasız ayrılık kararı vermesi olabilir.

İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla Brexit kararı almıştı. Seçmenlerin yüzde 52'sinin Brexit yönünde oy kullandığı ülkede, kamuoyundaki bölünmüşlük derinleşerek devam etti.

Ülkede AB üyeliği konusunda yeni bir referanduma gidilmesi için kampanya yürüten gruplar bulunuyor.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık