Ana Sayfa Siyaset Mazbata mağdurları için güzel haber

Mazbata mağdurları için güzel haber

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, mazbata sorununu yılbaşından önce çözme ve ilgili yasayı meclisten geçirme gayreti içinde olduklarını vurguladı

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2012 Pazartesi 20:04
Mazbata mağdurları için güzel haber

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, mazbata sorununu yılbaşından önce çözme ve ilgili yasayı meclisten geçirme gayreti içinde olduklarını vurguladı.

Bozer, 9 bin mazbata bulunduğuna, birden fazla mazbatası bulunan kişiler olduğuna dikkat çekerek, ortalama 4-5 bin kişinin bu sorunu yaşadığını söyledi ve “İnsanların mazbatadan dolayı hapse düşmesi acı bir olay” dedi.

Ülkede pek çok pozisyonun yürütülebilir olmadığını da beliren Bozer, “Siyasi yapımız da, kamusal yapımız da, yasal yapımız da sürdürülebilir değildir. Buna Anayasamız ve temel yasalarımız da dahildir. Hepsinin değişmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası heyetini kabulünde konuşan Bozer, ülke yönetiminin sadece seçilen milletvekilleriyle sınırlı olmadığına; meclisi, işadamları, sivil toplum örgütleri ve bireylerle bir bütün olduğuna işaret ederek “orkestraya” benzettiği bu yapıda ahengin sağlandığı müddetçe başarılı olunabileceğini söyledi.

Hükümetin de zor bir süreçte icraat yürüttüğüne dikkat çeken Bozer, global ekonomik sıkıntılara dikkat çekerek, hiç çökmeyecek denilen ekonomilerin bile çöktüğünü anlatarak buna Güney Kıbrıs’ı ve AB üyesi bazı ülkeleri örnek gösterdi.

Bozer, KKTC’de de ülkeye özgü koşullara göre ekonomik tedbirler alınmaya çalışıldığını belirterek, son hazırlanan ekonomik programda ülkeyi, insanları ileriye götürecek düzenlemeler bulunduğunu anlattı.“SİYASİ, KAMUSAL VE YASAL YAPIMIZ DA SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL”


Ülkede pek çok pozisyonun yürütülebilir olmadığını beliren Bozer, “Siyasi yapımız da, kamusal yapımız da, yasal yapımız da sürdürülebilir değildir. Buna Anayasamız ve temel yasalarımız da dahildir. Hepsinin değişmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Ülkede sağlıktan sonra en öncelikli konunun ekonomi olduğunu ifade eden Bozer, önemli olanın ülkeye gelecek ekonomik katkının düzgün ve iyi kullanılması olduğunu vurguladı ve “plan, düzen çerçevesinde bunu halkımızı, işadamlarımızı daha mutlu kılmak; ekonomik kalkınmamızı daha sürdürülebilir kılma adına akılcı, rasyonel kullanmamız gerekir” dedi.

Ekonomik kalkınmada işadamlarının önemine de işaret eden Bozer, dünyada artık devletçilik modellerinin çöktüğünü, kalkınmanın başarılı işadamları sayesinde olabileceğini anlatarak devlete düşen görevlerin işadamlarının önünü açmak; kural, düzen koymak ve kontrol etmek olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin desteğini ülke ekonomisi için büyük şans olarak değerlendiren Bozer, karşılıklı ilişkiler ve yardımların iyi değerlendirilmesi gerektiğini; eksik veya yanlışların da konuşularak düzeltilebileceğini ifade ederken, kökten retçi bir yaklaşımın akıl işi olmadığını söyledi.

Bozer, siyasiler olarak hedeflerinin, 2003’teki kemer sıkma politikaları nedeniyle huzursuz ettikleri kesimler ve özellikle halkın daha mutlu olabilmesi ve rahat yaşaması adına, Türkiye’nin de katkılarıyla bazı düzenlemeler yapmak, dengeleri kurmak olduğunu anlattı. Önemli olanın bunun el ve gönül birliğiyle yapılması olduğunu da ifade eden Bozer, ekonomik programda esas olayın özel sektörün önünü açmaya yönelik olduğunu da söyledi.

Bütçe görüşmeleri nedeniyle yoğun bir dönem geçirdiklerini belirten bozer, ileriki günlerde bekleyen yasaları süratle geçirerek açığı kapatmaya çalışacaklarını kaydetti.

 

MAZBATA SORUNU…


Mazbata sorununa da değinen Bozer, 9 bin mazbata bulunduğunu; birden fazla mazbatası bulunan kişiler olduğu dikkate alınırsa ortalama 4-5 bin kişinin bu sorunu yaşadığını söyledi.

“İnsanların mazbatadan dolayı hapse düşmesi acı bir olay” diyen Bozer, bütçe döneminde bu konudaki çalışmaların da sürdürüldüğünü ve yılbaşından önce bu mazbata olayını çözmek ve ilgili yasayı meclisten geçirme gayreti içinde olduklarını vurguladı.ÇERKEZ: “SÜRATLE MECLİSE İVME KAZANDIRILMALI”


KTTO Başkanı Günay Çerkez de, ziyarette, Meclisin yaşadığı sıkıntıların halkı ve iş insanlarını da olumsuz etkilediğini belirterek, bu konuyu ve ülkenin yaşadığı sıkıntıları paylaşarak yeni dönemde nasıl bir işbirliği yapılarak sıkıntıların süratle giderilebileceğini ele almak üzere geldiklerini kaydetti.

Piyasalarda büyük moral bozukluğu ve sıkıntılar yaşandığını belirten Çerkez, Meclisin son 4-5 aydır hiçbir yasa onaylamamasının ve bekleyen birçok yasa bulunmasının da işinsanlarına olumsuz yansıdığını anlattı; bu sürecin hızlandırılması için etki veya katkı yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Çerkez, süratle Meclise ivme kazandırılmaması, bekleyen yasaların yürürlüğe konulamaması halinde sıkıntıların daha da artacağını dile getirerek, arzularının elbirliğiyle ülkenin ileriye götürülmesi olduğunu söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“KURLARA ETKİ KONUSUNDA İMKANLAR SINIRLI”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık