Ana Sayfa Dünya Meclis 29 ocak'ta toplanacak

Meclis 29 ocak'ta toplanacak

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 9’uncu dönem ilk toplantısına olaylı başladı.

Giriş Tarihi: 22 Ocak 2018 Pazartesi 14:50
Meclis 29 ocak'ta toplanacak

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU, 9’UNCU DÖNEM İLK TOPLANTISINA OLAYLI BAŞLADI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 9’uncu dönem ilk toplantısına olaylı başladı.

CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU, 9’UNCU DÖNEM İLK TOPLANTISINA OLAYLI BAŞLADI EYLEM SESLERİ ARASINDA YEMİN EDEN MİLLETVEKİLLERİ ZAMAN ZAMAN GERİLDİ, SIRA LEFKOŞA MİLLETVEKİLLERİNİN YEMİNİNE GELDİĞİNDE GENEL KURUL’DAKİ TANSİYON YÜKSELDİ CTP MİLLETVEKİLİ DERYA, YEMİNİNİ TEPKİLER ARASINDA YAPTI… KATİP ZAROĞLU, YEMİNİN SONUNDA “FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA” DİYEN  DERYA’NIN YÜZÜNE KAĞIT SAVURDU DERYA’NIN YEMİNİ SIRASINDA UBP VE YDP; ÖZGÜRGÜN’ÜN YEMİNİ SIRASINDA DA TDP VE CTP SALONU TERK ETTİLER MECLİS’İN BİR SONRAKİ TOPLANTISI 29 OCAK PAZARTESİ ANGOLEMLİ: “KATİPLER BU ŞEKİLDE SÖZLÜ VE FİZİKSEL MÜDAHALEDE BULUNAMAZ… KONU DEĞERLENDİRİLECEK”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 9’uncu dönem ilk toplantısına olaylı başladı.  Afrika Gazetesi’nin ardından Meclis önüne taşınan eylemcilerin sesleri arasında yemin eden milletvekilleri zaman zaman gerildi, sıra Lefkoşa milletvekillerine geldiğinde Genel Kurul’daki tansiyon da yükseldi.  UBP milletvekilleri ile YDP milletvekili Erhan Arıklı, CTP milletvekili Doğuş Derya yemin ederken salondan çıktı.  Seyirci locasından Derya’ya tepki verildi.

Derya’ya alkışla ve sözle tepki veren grupla seyirci locasındaki diğer grup arasında tartışma çıktı.  Meclis Başkanı Hüseyin Angolemli’nin uyarılarına rağmen Genel Kurul’daki tansiyon düşmedi.  Derya’ya sözlü şekilde sataşan seyirci locasındaki kişilere bazı CTP milletvekilleri de yanıt verdi. Eski başbakanlardan Özkan Yorgancıoğlu da seyirci locasındakileri uyardı,

saygı istedi. Yorgancıoğlu’na da tepki verilmesiyle sinirler gerildi. Angolemli, söz konusu kişilerin dışarı çıkarılmasını istedi. Derya, yeminin başında ve sonunda “Faşizme karşı omuz omuza” dedi ve Meclis kürsüsünden barış işareti yaparak indi. ZAROĞLU, DERYA’NIN YÜZÜNE KAĞIT ATTI Katiplik koltuğunda oturan YDP milletvekili Bertan Zaroğlu, yemini edip kürsüden inen Derya’nın yüzüne kağıt attı. Derya ve CTP’li vekillerle Zaroğlu arasına tartışma çıktı. Meclis Başkanı Angolemli, katiplerin bu şekilde sözlü ve fiziksel müdahalede bulunamayacağını söyleyip konunun değerlendirileceğini, gereğinin yapılacağını belirtti.  Tartışmaların yoğunlaştığı sırada UBP grubu da salona girerek ortamı sakinleştirmeye çalıştı.

ÖZGÜRGÜN’ÜN YEMİNİNDE CTP VE TDP SALONU TERK ETTİ

Öte yandan UBP Lefkoşa milletvekili, Başbakan Hüseyin Özgürgün yemin ederken de CTP’li ve TDP’li vekiller salonu terk etti.  İLK ANDI ANGOLEMLİ İÇTİ Meclis’teki yemin töreni, Lefkoşa ilçesine gelene kadar olağan şekilde sürdü. İlk andı en yaşlı üye sıfatıyla Geçici Meclis Başkanı Hüseyin Angolemli içti.  Angolemli’yi tüm milletvekilleri ayakta dinledi.  Ardından geçici katipler HP İskele millevekili Mesut Genç ve YDP Lefkoşa milletvekili Bertan Zaroğlu ant içti.  Ant içme, ilçelerin ve milletvekillerinin soyadlarının alfabetik sırasına göre yapıldı. Buna göre Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, İskele, Lefke ve Lefkoşa sırası izlendi. Milletvekilleri Anayasa’da yer alan milletvekili andını kürsüde okuyarak yemin etti.

MİLLETVEKİLİ ANDI Milletvekillerinin okuduğu ant şöyle: “Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ve özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya bağlılıktan ayrılmayacağıma; namusum ve şerefim üzerine ant içerim." BİLGİYE SUNUŞLAR Yeminden sonra bilgiye sunuşlara yer verildi. UBP-DP hükümetinin istifası ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın UBP-DP hükümetinin yeni hükümet kuruluncaya kadar görevde kalmasını isteyen yazısı  okundu.  Meclis Başkanı Angolemli, başkanlık divanı seçiminin bir sonraki birleşimde, 29 Ocak’ta yapılması için oylama yaptı. Karar oy birliğiyle kabul edildi.  RESEPSİYON VERİLDİ…  BİR SONRAKİ BİRLEŞİM 29 OCAK’TA  Meclis’in yeni dönemdeki ilk toplantısının ardından resepsiyon verildi.  Meclisin bir sonraki toplantısı 29 Ocak Pazartesi günü olacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“ABD BENİ ÖLDÜRÜP HÜKÜMETİMİ DÜŞÜRMEK İSTİYOR”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık