Ana Sayfa Ekonomi Merkez Bankası'ndan yeni faiz düzenlemesi

Merkez Bankası'ndan yeni faiz düzenlemesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun dün gerçekleştirdiği toplantıdan, reeskont kredilerine uygulanan faizler için indirim kararı çıktı.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 16:52
Merkez Bankası'ndan yeni faiz düzenlemesi

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Türk Parası cinsinden reeskonta kabul edilen tüm senet türlerine uygulanan iskonto faiz oranlarında indirime gidildi.

 

Bu çerçevede, sanayi, ihracat, turizm, eğitim ve tarım sektörlerine ait Türk lirası senetlere uygulanan iskonto faiz oranı, yüzde 12’den; küçük esnaf senetlerine uygulanan faiz oranı da yüzde 11’den yüzde 8’e indirildi. Sektörel sınıflamaya tabi edilemeyen genel ticari senetler içinse söz konusu oran yüzde 14’ten yüzde 11’e düşürüldü.

 

Merkez Bankası ayrıca, döviz karşılığı Türk Lirası avans faiz oranını da üç baz puan düşürerek yüzde 8 olarak belirledi.

 

Açıklamada, likiditenin artmasına ve piyasa faiz oranlarına olumlu katkısının olacağı düşünülen reeskont kredi faizlerindeki indirimli oranların, Resmi Gazete’de yayımlanmalarının ardından 01 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe gireceği vurgulandı.

 

YENİ VE ESKİ ORANLAR

Kredi Türü (TL) Yeni Oranlar (%) Eski Oranlar (%)

Ticari  11 14

Sanayi 8 12

İhracat 8 12

Turizm 8 12

Eğitim 8 12

Tarım 8 12

K.Esnaf 8 11

Döviz Mukabili Avans 8 11

 

Diğer taraftan, KKTC Merkez Bankası, vadelerinden bağımsız olmak kaydıyla, Merkez Bankası nezdindeki faize tabi Türk Lirası mevduat hesaplarına ve Türk Lirası yasal karşılıklara uygulanan faiz oranlarını, yeni reeskont iskonto faiz oranlarıyla aynı tarihten itibaren yürürlüğe girmek üzere, yüzde 4 olarak belirledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık