Ana Sayfa Gündem METE BOYACI DAVA AÇIYOR...

METE BOYACI DAVA AÇIYOR...

İçişleri Bakanlığı Mağusa, İskele ve Yeni Boğaziçi’nde İmar Planı öncesi geçirmek istediği Emirname ile ilgili halkın gazını alması gereken toplantıda, halkı ve iş insanlarını daha da gererek konuyu işin içinden çıkılmaz bir noktaya sürükledi.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2018 Çarşamba 08:43
METE BOYACI DAVA AÇIYOR...

Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan’ın Mete Boyacı’ya karşı sarf ettiği sözler, emirnameye gösterilen tepkilere tuz biber ekti.

Bakanlık Emirname geçirmek isterken, önünde Mağusa, Yeniboğaziçi ve İskele’li iş insanlarının tepkisini ve bir de muhtemel hakaret davası buldu. 

Toplantı sırasında planlanan imar planıyla hemfikir olmayan, ülkenin tanınmış iş insanlarından Mete Boyacı, Mağusa’da yapılan bilgilendirme toplantısında inşaatların dikey büyümesi gerektiğini savundu.

Boyacı, yıllardır herkesin hazırlık yaptığı, projeler ürettiği bir sektörde ilgili Bakan Ayşegül Baybars’ın ‘pazartesiye kadar görüşlerinizi bildirin’ yaklaşımını ciddiyetsizlikle nitelerken Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan “siz bu ülkede hükümet kurup bozan ailelerdensiniz” şeklinde cevap verince gerginlik büyüyerek toplantı salonundaki sesler bir anda yükselmeye başladı.

Boyacı ‘sizi dava edeceğim’ derken giderek artan gerginlik sonrası toplantı sonlandırıldı.

BAYBARS: "EMİRNAME VE İMAR PLANI'NA ÖN YARGI VAR"

Gazimağusa- İskele- Yeniboğaziçi İmar Planı yürürlüğe girinceye kadar geçecek sürede yaygın ve parçacıl gelişmenin önlenmesi, yerleşimlerin karakterinin korunması ve doğal çevre ile tarihi kültürel miras alanlarının korunmasını sağlamak amacı ile hazırlanan Emirname Taslağı, önceki akşam İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen halka açık “Danışma Toplantısı”nda katılımcılara sunuldu.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, konuşmasında Mağusa, Yeniboğaziçi ve İskele İmar Planı’na doğru yürürken imar planının gerçekte anlam kazanmasına olanak sağlayacak bir emirname yürürlüğe koyma fikrinde gelişen bir toplantı yapma ihtiyacı doğduğunu söyledi.

Ayşegül Baybars, günümüze kadar imar planlarının veya emirnamelerin herkesin kafasında korkulacak bir enstrüman olarak algılandığını ve herkeste bir ön yargı oluşturduğunu kaydetti.

Mağusa, Yeniboğaziçi ve İskele bölgesinin parçacıl, yaygın ve planlı gelişmesini engelleyecek durumda olmadığını ve bunun bir şans olduğunu belirten Baybars, doğru bir imar planı ile sağlıklı ve planlı şehirlerde yaşamamızı sağlayacak enstrümanları hayata geçirme şansımızın hâlâ bulunduğunu bildirdi.

“DAYATMA YOK”

Ayşegül Baybars, KKTC’nin bazı bölgelerinin Mağusa, Yeniboğaziçi ve İskele kadar şanslı olmadığına da vurgu yaptı.

Baybars, özellikle Yeniboğaziçi ve İskele Bölgeleri’nin ciddi anlamda planlı büyümenin gerçekten de sağlanabileceği bir vizyon olduğunu aktardı.

Plan ve emirnameler çalışılırken hem kamudan hem de kamu dışından çok çeşitli disiplinlerin görüşleri alınarak hayata geçtiğini ifade eden Ayşegül Baybars, dolayısıyla kimsenin emirname ve imar planlarıyla tek başına dayatma yoluyla bir gecede bir bölgenin kaderini çizme niyetinde olmadığını dile getirdi.

Bakan Baybars, sunulacak her türlü görüşün daireleri tarafından değerlendirilecek ve gerekli revizeler ve fikir birliktelikleri oluştuktan sonra emirnamenin hayata geçirileceğini dile getirdi.

Ayşegül Baybars şöyle konuştu:“Bir şehri planlamak çok kolay değil ama biz şu anda şehirlerimizi planlamakta oldukça geç kaldık. Bunun da ciddi anlamda sıkıntılarını yaşıyoruz. Bizim öngördüğümüz nokta ekonomiye, turizme, ticarete ve belli sektörlere katkı sağlarken bir yandan Kıbrıs’ın kültürel değerlerine, tarihi miraslarına ve ada ülkesi olma yapısına uygun koşullarla bir planlamayı sağlamaktır. Bu nedenle bugün bizim için Müteahhitler Birliği’nin görüşleri neyse, bir bireyin görüşü de aynı derecede önemlidir.”

(K.POSTASI)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık