Ana Sayfa Gündem Metehan Sınır Kapısı'nda haftasonu izdihamı!

Metehan Sınır Kapısı'nda haftasonu izdihamı!

13. maaşlar ödenmedi ama dün güneye geçişlerde izdiham yaşandı

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar 10:01
Metehan Sınır Kapısı'nda haftasonu izdihamı!

Ali CANSU


KKTC hükümetinin henüz 13. maaşları ödememiş olmasına karşın, dün kuzeyden, güneye geçişlerde ciddi artışların olduğu gözlemlendi. Özellikle Lefkoşa’nın Metehan Sınır Kapısı’nda uzun araç kuyrukları oluştu. KIBRIS muhabirine konuşan vatandaşlar “Geçişimizin sebebi sadece alışveriş değil, Noel nedeniyle süslenen caddeleri görmek ve ucuz olan eşyaları oradan almak istiyoruz” dedi.


Metehan Sınır Kapısı’nda uzun araç kuyrukları oluşturan vatandaşlar, hem Türk hem de Rum yetkililerin işlemlerin daha hızlı yapılması için herhangi bir çaba göstermemesinden yakındı.


Metehan Sınır Kapısı’ndan güneye geçmek için aracında beklerken KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, hem gezmek, hem de alışveriş yapmaya gittiklerini söyledi.


Vatandaşlar, “KKTC’de çevre temizliği yok oldu, doğru düzgün dinlenebileceğimiz yeşil alanımız kalmadı. Her şey ateş pahası. Sürekli her şeye zam yapılıyor. Böyle olunca biz de bütçemize göre hareket etmemiz gerekir. Hükümet, bu adımları atıncaya kadar güneyden alışverişe devam edeceğiz. Kimse de kusura bakmasın” diye konuştu.


Vatandaşlar, sınırların açılmasından bu yana yıllar geçmesine rağmen iki tarafın da insanların araç kuyruklarında eziyet çekmesini önleyecek önlemler almaya gerek duymadığını belirterek tepki gösterdi.


Güneye geçebilmek için 30 dakika ile bir saate yakın beklediğini belirten bir vatandaş, şikayetini şöyle dile getirdi:


“Geçişlerde herkese optik okuyuculu bir kart verseler böyle sıkıntı yaşanmayacak. Böylelikle hem personel hem de vatandaş rahatlayacak. Bu kadar zaman bunu yapmadılar. Çipli pasaport çıkarmışlar. Bize ne faydası var? O pasaport nerede geçer ki? Çipli kimlik kartı yapsınlar ki geçişlerde de kolaylık olsun. Hükümetler vatandaşın rahat etmesi için önlem alacağı yerde bunun tam tersini yapıyor. Buna anlam veremiyoruz. Bize ve çocuklarıma böyle eziyet çektirmeye kimsenin hakkı yoktur. Artık, bu formaliteleri bir tarafa bıraksınlar ve vatandaşları düşünsünler.”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

KKTC SANDIK BAŞINDA…

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık