Ana Sayfa Microsoft Google'a fena kızdı

Microsoft Google'a fena kızdı

Google için çalışan bir mühendisin Internet Explorer tarayıcı programındaki bir hatayı açığa vurmasının, bilgisayar korsanlarının işine yaradığı belirtiliyor.

Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2013 Perşembe 13:57
Microsoft Google'a fena kızdı

Microsoft'un internet sitesindeki açıklamada, korsanların son saldırılarıyla ilgili bültene yer verildi.

Söz konusu saldırıların Google mühendisi Tavis Ormandy'nin Mayıs ayında ortaya çıkardığı açıklardan kaynaklandığı, Ormandy'nin bu hataları önce Microsof yetkililerine bildirmeden 'Full Disclosure' internet sitesinde açığa vurarak adeta korsanlara davetiye çıkarmış olduğu aktarıldı.

Mühendis ayrıca, Windows 7 ve Windows 8 ürünlerinin hassas noktalarıyla ilgili açıklamalarda da bulundu.

Microsoft'un açıklamasına göre, korsanlar bu açık noktalardan faydalanarak, kullanıcı yetkilerinini edinebilir ve masaüstü bilgisayarların ayarlarıyla oynayabilir.

Ormandy ise yazılım devini açıkları bulmakla uğraşan araştırmacılara "düşmanca" davranmakla suçluyor. Mühendis, 2010 yılında da 'Windows XP' ile ilgili bir hatayı, Microsoft'a bilgi verdikten 5 gün sonra ifşa etmişti.

Önce kapalı kapılar ardında paylaşılmalı

Güvenlik firması Sophos'un eski çalışanlarından bağımsız analizci Graham Cluley, bu hareketin "bir Google çalışanı için sorumluca bir davranış olup olmadığının merak edildiğini" söylüyor. Cluley, bu tür hataların, ilgili kodlar internette yayımlanmadan önce "kapalı kapılar ardında" düzeltilmesi gerektiğini belirtiyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık