Ana Sayfa Microsoft'dan büyük yatırım

Microsoft'dan büyük yatırım

Microsoft, ABD’li teknoloji şirketlerinin veri merkezlerine ev sahipliği yapan Iowa eyaletinde büyük bir yatırım kararı aldı.

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2013 Salı 14:48
Microsoft'dan büyük yatırım

Yazılım devi, Iowa’daki tesisini 678 milyon dolar yatırımla genişletecek. Elektrikten vergi almayan ve arsa vergilerinin çok düşük olduğu Iowa’da, vergi dışı gelir imkanı da şirketleri cezbediyor.

Facebook, ABD dışındaki ilk veri merkezini İsveç’in Lulea kentinde açtı. Tesis, sosyal medya devinin ABD dışındaki ilk, toplamdaki üçüncü veri merkezi.

Facebook, veri merkezlerindeki sunucuları soğutmak için “soğutma otomasyonu” sistemini geliştirdi.

Microsoft, veri merkezlerini birer birer genişleten dev eknoloji şirketlerine ayak uydurdu. 678 milyon dolarlık yatırım, ‘Project Mountain’ adını taşıyor. Projenin gelir dışı vergi miktarı en az 20 milyon dolar olacak. West De Moines bulunan veri merkezi, genişletildiği zaman 29 kişiye iş imkanı sunacak.

Microsoft’un yanı sıra, sunduğu avantajlarla Google ve Facebook’un da veri merkezlerine ev sahipliği yapan Iowa, Altoona kentinde dev bir tesise daha yer açmaya hazırlanıyor.

Facebook, Nisan ayında 442 bin metrekarelik yeni bir veri merkezi açacağını duyurmuştu.

The Verge sitesinin haberine göre, Facebook’un tesisi, tamamlandığında dünyanın en uzun veri merkezi unvanını kazanacak.

Iowa’nın Council Bluffs kasabasında 2009 yılında veri merkezi açan Google ise kısa bir süre önce tesisini genişleteceğini açıkladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık