Ana Sayfa Microsoft'tan yeni Windows güncellemeleri

Microsoft'tan yeni Windows güncellemeleri

Microsoft, Windows Phone 8.1 ve Windows 8.1 Update güncellemeleriyle gelen yeniliklere ve birleştirilmiş geliştirici platformunun avantajlarına dair detayları paylaştı.

Giriş Tarihi: 3 Nisan 2014 Perşembe 15:17
Microsoft'tan yeni Windows güncellemeleri

Microsoft açıklamasına göre; bu yıl 2-4 Nisan tarihleri arasında ABD'nin San Francisco şehrinde gerçekleştirilen Build geliştiriciler konferansında, ayrıca ekran boyutu 9 inçten daha küçük tablet ve akıllı telefonlar için geliştiren OEM ve ODM iş ortaklarından Windows işletim sistemi lisans bedeli alınmayacağı açıklandı.

Microsoft'un duyurduğu ve geliştiricilere özgü fırsatlar sunan yenilikler arasında farklı cihazlara yönelik platformların ortak kullanımı, birleştirilmiş araç kiti, Windows ve Windows Phone mağazalarında altyapının ortak hale getirilmesi ve birlikte çalışmaya dair yenilikler yer alıyor. Konferansta ayrıca Nokia'nın Windows Phone 8.1 ile çalışacak üç yeni Lumia modelinin duyurusu da yapıldı. Bu modellerin ise Lumia 930, uygun fiyatlı Lumia 635 ve ilk çift SIM kartlı Lumia olan Lumia 630 olduğu bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Microsoft İşletim Sistemi Grubu Başkan Yardımcısı Terry Myerson, Windows işletim sisteminin tüketicilere, iş ortaklarına ve geliştiricilere değer katan bir platform olduğunu belirterek, "Amacımız Windows'u çok daha kişisel ve herkese hitap eden bir platforma dönüştürmektir. Bunu sağlayabilmek için endüstrideki iş ortaklarımızla yakın çalışmalarımızı sürdürüyoruz" değerlendirmelerini yaptı.

- Cortana ile Windows Phone şimdi çok daha kişisel

Microsoft, etkinlikte Windows Phone 8.1 sürümüyle gelen ve Halo oyunundaki ünlü karakterden ilham alan Cortana isimli sesli kişisel asistanın tanıtımını da gerçekleştirdi.

Gücünü Microsoft'un Bing arama motorundan alan Cortana, kendisiyle kurulan etkileşimi takip ederek gerçekleştirdiği davranış analiziyle zaman içinde tercihleri öğrenebiliyor ve daha kişisel bir etkileşim kurabiliyor. Böylece, Cortana ilgilenilen konuları takibe alma ve günlük zaman akışını düzene sokarak daha iyi organize etmeye yardımcı oluyor.

Cortana ilk aşamada ABD'deki kullanıcılara beta olarak sunulacak. 2014'ün ikinci yarısında ise İngiltere ve Çin'de kullanıma girecek olan Cortana, diğer bölgelerde 2015 yılında kullanılabilir hale gelecek.

- Windows Phone 8.1

Windows Phone 8.1 ile gelen diğer yenilikler arasında telefonuna gelen tüm bildirim ve uyarıları bir bakışta görebilmeyi sağlayan Action Center'ın yanında, veri kullanımı, batarya durumu, depolama alanı gibi bilgileri takip etmeyi sağlayan Senses uygulama seti yer alıyor.

Windows Phone 8.1, tüm mevcut Windows Phone 8 cihazlarıyla uyumlu olacak ve gelecek aylarda Windows Phone 8 cihazlarına otomatik güncelleme yoluyla dağıtılmaya başlanacak. Nisan ayından itibaren satılan yeni cihazlarda Windows Phone 8.1 yüklü olarak gelecek. Kayıtlı geliştiriciler ise nisan ayının ilerleyen günlerinde geliştirici programının bir parçası olarak cihazlarını Windows Phone 8.1'e güncelleyebilecek.

- Windows 8.1 Update

Microsoft, düzenli güncellemelerle sunduğu ürünlerin fonksiyonlarını zenginleştirme anlayışının bir parçası olarak Windows 8.1 Update güncellemesinin de hazır olduğunu duyurdu.

Bu yeni güncellemeyle Windows 8.1, çok daha fazla cihaz üzerinde çalışacak ve önem verilen şeylere daha çabuk ulaşmayı sağlayacak. Ayrıca, dokunma özelliği olan ve olmayan cihazlar arasında daha kesintisiz bir deneyim sunmasının yanında, yeni uygulamaları kolayca keşfetmeye yardımcı olacak.

Güncellemede öne çıkan özellikler arasında klavye ve fare kullanıcılarının hayatını daha da kolaylaştıran yenilikler, tüm ekranlardan görev çubuğuna erişebilme özelliği, Windows Mağazası uygulamalarının görev çubuğuna sabitlenebilmesi ve Internet Explorer 11 ile gelen performans ve uyumluluğa dair iyileştirmeler de yer alıyor.

Mevcut Windows 8.1 kullanıcıları, Windows 8.1 Update sürümünü Windows güncellemesi aracılığıyla ücretsiz olarak edinebilecekler. Windows 8 kullanıcıları için güncelleme de Windows Mağazası üzerinde 8 Nisan 2014'ten itibaren ücretsiz olarak sunulmaya başlanacak.

- Microsoft'un Windows iş modeli

Microsoft'un Windows iş modeli, çok daha ucuz akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların üretimine olanak sağlamak üzere dönüşüm geçiriyor. Bu anlayışın bir parçası olarak Microsoft donanım iş ortaklarına 1 yıllık Office 365 aboneliğinin dahil olduğu Windows işletim sistemi lisansının ücretsiz olarak sunulacağını duyurdu.

Bunun yanı sıra, Windows 8.1 Update ile gelen iyileştirmeler sayesinde donanım iş ortakları artık kullanıcı deneyimini etkilemeden 1 GB sistem belleğine ve 16 GB sabit disk alanına sahip düşük maliyetli cihazlar üretebilecekler. Microsoft, iş ortaklarıyla ortaya koyduğu ortak çalışma ve inovasyonlar sayesinde, tüketicilere çok daha ucuz maliyetli cihazların da yer aldığı geniş seçenekler sunacak.

- Windows Geliştirici Platformu

Microsoft, Visual Studio 2013 Update 2 Release Candidate sürümüyle geliştiricilere Windows ekosistemindeki tüm cihazlara yönelik çok daha kolay uygulama geliştirme imkanı sağladığını duyurdu. Yeni sürümle gelen evrensel proje özelliği, geliştiricilere uygulamalarını Windows ekosistemi içinde yer alan tüm cihazlara kolayca uyarlamalarına yardımcı oluyor. Böylece Windows Phone 8.1 ve Windows 8.1 Update ortamları için eş zamanlı geliştirme yapmak çok daha kolay hale geliyor.

Evrensel proje sayesinde kodların ortalama yüzde 90'ı her iki platformda değişmeden kullanılabilirken, ortak paketleme sistemi ve ortak kullanıcı arayüzü telefon, tablet ve PC için yazılım geliştirme sürecini ayrı bir iş olmaktan çıkarıyor.

Microsoft, Windows platformundaki geliştiricilere destek olmak amacıyla Windows Mağazası üzerinde uygulama keşfi, gelir paylaşımı ve kişiselleştirilmiş uygulama tavsiyeleri gibi konularda da bazı yenilikler gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra haftanın ilerleyen günlerinde yayınlayacağı web tabanlı Windows App Studio uygulamasıyla, dileyen herkesin evrensel Windows uygulamaları geliştirmesine olanak sağlayacak.

- Kinect for Windows v2

Microsoft, Build konferansında doğal kontrol arayüzlerini kullanan Windows uygulamaları geliştirmek isteyenler için önümüzdeki yaz hazır olması beklenen Kinect for Windows v2 ile ilgili planlarını da paylaştı. Yeni Kinect algılayıcısı ve uygulama geliştirme seti, ilk kez Kinect algılayıcısını kullanan Windows Mağazası uygulamalarının hazırlanmasının yolunu açacak.

Kinect for Windows v2 algılayıcısı hareketleri ve tepkileri çok daha hassas biçimde algılayabiliyor. Reflexion Health ve Freak'n Genius gibi iş ortakları, Kinect for Windows v2 geliştirici ön programı üzerinde halihazırda çalışmaya devam ediyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık