Ana Sayfa Ekonomi Mısır'da gösteriler devam ediyor

Mısır'da gösteriler devam ediyor

Mısır'da muhalefetin Cumhurbaşkanı Mursi'ye karşı düzenlediği gösteriler tüm şehirlerde devam ederken, muhalifler Müslüman Kardeşler'e ait bir irtibat bürosunu ateşe verdi.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2013 Pazar 20:58
Mısır'da gösteriler devam ediyor

Mısır'da muhalefetin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı düzenlediği gösteriler başta başkent Kahire olmak üzere tüm şehirlerde devam ederken, Şarkıyye vilayetine bağlı Ebu Hammad ilçesinde muhalifler ve "baltacı" olarak tabir edilen suç grupları, Müslüman Kardeşler'e ait bir irtibat bürosunu ateşe verdi. 

Saldırı sonucu söz konusu irtibat bürosu tamamen yanarken, olayda 5 kişinin de yaralandığı bildirildi. 

Öte yandan protestocuların İskenderiye ile Kahire arasındaki demiryolunu kesmeleri sonucunda ülkenin bu iki kenti arasındaki tren seferlerinin yapılamadığı bildirildi. 

Mısır Sağlık Bakanlığı gösteriler ile ilgili hastanelerde olağanüstü durum ilan ederken, Tahrir Meydanı'nda görev yapan gönüllü doktorlar da muhtemel olaylar için hazırlıklı olduklarını açıkladı. 

Tahrir Meydanı'ndan Mursi'ye karşı "Git" sloganları yükselirken, Nasr City'de binlerce kişi Mursi'ye destek gösterilerine devam ediyor. Mübarek'in memleketi Münifiye'de binlerce kişi kent meydanında Mursi'ye karşı miting düzenliyor. 

Mısır'ın sosyal yapısını bire bir yansıttığı belirtilen Garbiyye vilayetine bağlı sanayi bölgesi Mahelle ilçesinde ise Mursi karşıtı gösterilere az sayıda göstericinin katıldığı gözleniyor. 

Gösterilerin yapıldığı tüm alanlarda güvenliği protestocular sağlarken, askeri bir helikopterin ünlü Tahrir Meydanı ile Nasr City'de göstericilerin üzerinden uçtuğu görülüyor. 

Öte yandan Mursi karşıtı yüzlerce kişi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi üyesi Mustafa el-Guneymi'nin evini kuşattı.

Guneymi'nin Garbiyye'deki evinin etrafında toplanan göstericiler, İhvan ve Mursi aleyhinde slogan attı. Göstericiler, Mursi'nin derhal görevini bırakmasını ve erken seçime gidilmesini istedi.

Mahalle sakinlerinin araya girmesi üzerine göstericiler, kuşatmayı sona erdirerek olaysız şekilde bölgeden ayrıldı. 

Otobüste çok sayıda silah ele geçirildi

Mısır'da başkent Kahire'ye gitmekte olan bir yolcu otobüsünde çok sayıda silahın ele geçirildiği, olayla ilgili 18 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre Mısır'ın kuzeyindeki İskenderiye kentinden Kahire'ye gitmekte olan bir yolcu otobüsünde çok sayıda tabanca, tüfek, kurşun geçirmez yelek ve kask ele geçirildi. Olayla ilgili 18 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan Kahire'nin doğusundaki Besatin bölgesinde şiddetli bir patlama sesi duyulmasının ardından güvenlik güçlerinin bölgeye gittiği, yapılan incelemede bir deri tüccarına ait mekanda, bugün yapılan gösterilerde kullanılmak üzere bomba imal edildiğinin anlaşıldığı belirtildi. İsmi açıklanmayan şahsın gözaltına alındığı kaydedildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık