Ana Sayfa Ekonomi Mısır'da iki taraf da meydanlarda

Mısır'da iki taraf da meydanlarda

Mısır'ın başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Mursi karşıtı ve yanlıları gösterilerine başladı. İskenderiye'de dört, Kahire'de bir ölü var...

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 21:49
Mısır'da iki taraf da meydanlarda

Mısır'da muhalefetin oluşturduğu Vatan Kurtarma Cephesi ile Temerrut (İsyan) Hareketi'nin düzenlediği Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı gösteri Kahire'nin ünlü Tahrir Meydanı'nda, Mursi'yi destekleyen grupların gösterisi ise Nasır City'de Rabiat'ül Adeviyye Meydananı'nda başladı. Şu ana kadar meydana gelen şiddet olaylarında İskenderiye'de dört, Kahire'de ise bir kişi hayatını kaybetti. 500 civarında da yaralı bulunuyor.

Mısır muhalefeti 30 Haziran'da Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılması amacı ile "İsyan" adı altında imza kampanyası başlatımış halkı milyonluk gösteride Tahrir Meydanı'nda toplanmaya davet etmişti.

(Tahrir)

GİT SLOGANLARI

Güvenliğin protestocular tarafından sağlandığı Tahrir Meydanı'nda düzenlenen gösteri nedeniyle bölgedeki yollar trafiğe kapatıldı. Çevre bölgelerden yoğun gösterici kitlesinin Tahrir'e doğru hareket ettiği gözlemlenirken, meydandan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için "Git" sloganları yükseliyor.

Mursi'ye muhalif grupların 30 Haziran için yaptıkları milyonluk gösteri kampanyası çerçevesinde Tahrir'de hergün gösteri yapmaya başlayan grubun Pazar gününe kadar alanda kalacağı bildiriliyor.

"MURSİ'Yİ SEVİYORUZ"

Öte yandan Mursi destekçileri Nasır City bölgesindeki Rabia El Adeviye Camisi önünde toplandı. Göstericiler, "Şiddet istemiyoruz, Mısır'ı seviyoruz" şeklinde pankartlar açarak Mursi'ye destek sloganları attı.

Onbinlerce Mursi destekçisi, Cuma namazının ardından ülkenin geleceği ve şehitler için birlikte dua etti. Masura ve Zagazig'deki çatışmalarda hayatlarını kaybedenler için de gıyabi cenaze namazı kılındı.

YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

Nasır City bölgesinde de gösterinin yapıldığı alan ile çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı. Alanın güvenliğini göstericiler sağlarken, 40 dereceyi bulan hava sıcaklığına rağmen her iki bölgede de göstericilerin alanları doldurduğu görüldü.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık