Ana Sayfa Yurt Mısır'da muhtıra ve restleşme...

Mısır'da muhtıra ve restleşme...

Mısır'da Mursi iktidarının yıldönümü sebebiyle düzenlenen eylemler ordu muhtıra verdi. İhvan muhtıraya karşı çıkarken muhalifler sevinçle karşıladı

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2013 Salı 10:06
Mısır'da muhtıra ve restleşme...

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin göreve gelmesinin yıldönümü sebebiyle 30 Haziran'da başlayan ve iki günde 30 kişinin ölümüne sebep olan eylemler sonrasında Mısır Ordusu dün akşama doğru muhtıra gibi bir açıklama yaptı.

Ordu, krizin çözülmesi için taraflara 48 saat verdi. Açıklamada ordunun siyasette taraf olmak istemediği fakat ülkenin milli güvenliğinin tehliklede olduğu ifade edilerek grupların halkın taleplerine kulak vermesi istendi. Ordu, 48 saatin sonunda yol haritasını belirleyeceğini açıkladı.

Ordunun bu açıklaması muhtıra olarak yorumlanıyor. Ordu'nun açıkladığı metinde şu ifadeler kullanıldı:

"Mısır halkı dünden beri medeni ve barışçıl bir şekilde tepkisini ortaya koyuyor.

Askeri kuvvetler Mısır'ın geleceğinde bir taraftır. Vatanın korunması için milli ve tarihi sorumlulukları vardır. Vatanın selameti için şunları taahhüt etmektedir:

- Silahlı kuvvetler Mısır siyasetinde halk iradesinin demokratik düşüncede belirlendiği çerçevede rol oynamasını sağlamak için bir taraftır.

- Silahlı kuvvetler halkın taleplerinin karşılanması yönünde çağrısını yinelemektedir. Son bir fırsat olarak 48 saat mühlet vermektedir. Aksi takdirde Silahlı Kuvvetler bütün kesimleri içine alacak şekilde büyük Mısır halkının taleplerini yerine getirmek üzere üzerine düşen tarihi sorumluluğu yerine getirecektir."

MUHALİFLER MUHTIRAYI SEVİNÇLE KARŞILADI; MURSİ, KANDİL VE SAVUNMA BAKANI ES-SİSİ İLE KAHİRE'DE BİR ARAYA GELDİ.

Ordudan yapılan açıklama, meydanlardaki muhalifler arasında sevince neden oldu. Meydanlarda "Ordu milet el ele" ve "halk rejimi devirdi" şeklinde sloganlar atıldı.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Başbakan Hişam Kandil ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile Kahire'de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda ülkedeki son gelişmelerin ve karşıt gruplarının gösterilerinin ele alındığı kaydedildi.

İHVAN: DARBE ÇAĞI KAPANDI

Müslüman Kardeşler'in siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi politikacıları, Mısır ordusu tarafından verilen ultimatomu kabul etmediklerini açıkladı.

Al Jazeera'ye konuşan parti üyesi Yasir Hamza, silahlı kuvvetlerin açıklamasını tüm parti yetkililerinin kabul etmediğini söyledi.

Çözümün anayasa çerçevesinde olması gerektiğini söyleyen Hamza, "Darbeler çağı kapandı" şeklinde konuştu.

OBAMA MUHTIRAYA DESTEK VERDİ

ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'da demokratik yöntemlerle iş başına gelmiş bir hükümetle muhatap olma siyaseti güttüklerini belirterek; ABD'nin bundan sonra yapacağı yardımların Mursi'nin muhaliflerle kuracağı diyaloğa bağlı olduğunu söyledi.

Obama, Muhammed Mursi ve hükümetinin de demokratik gelişme konusunda daha fazla çalışması gerektiğinin açık olduğunu dile getirdi.

Mısır'ın liderini seçmenin ABD'nin işi olmadığını dile getiren Obama, ülkedeki tüm seslerin duyulduğunun garanti altına alınmasını istediklerini ifade etti.

Mısır'ın daha fazla şiddet potansiyeline sahip olduğunu da söyleyen Obama, tüm taraflara itidal çağrısında bulundu. ABD lideri, Mısır'daki endişe veren gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getirdi.

ORDU: DARBE NİYETİMİZ YOK

Mısır'da ordunun yaptığı açıklama sonrasında darbe söylentileri çıkması üzerine Ordu Sözcüsü Ahmed Muhammed Ali, yazılı bir açıklama yaparak ordunun darbe niyetinin olmadığını, açıklamanın sokağın nabzına uygun yapıldığını kaydetti.

Ali, şunları ifade etti:

''Mısır ordusunun kültürü ve düşünme biçimi, darbeci bir siyaset izlemesine izin vermez. Mısır ordusu, 1977-1986 ve 2011 yıllarında sokağa indi ancak darbe yapmadı. Ordu her zaman, halkın değişim ve reform isteklerinin yanında oldu. Bugünkü açıklama, sokağın nabzına uygun olarak yapıldı. Açıklama, tüm siyasi tarafların bir an önce halkın taleplerini karşılayan ulusal bir uzlaşma gerçekleştirmeleri içindi. Ordu, halkın iradesinden doğan demokratik düşüncenin dışına çıkmayacaktır.''

POLİS DE ORDUNUN YANINDA

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Polis teşkilatı, ulusal güvenlik, halkın ve yüksek Mısır'ın menfaati için, ordunun açıklamalarıyla tam bir dayanışma içinde olduğunu ilan etmektedir'' değerlendirmesinde bulunuldu.

Polisin, halkı ve devlet kurumlarını koruma görevini kararlılıkla sürdüreceği belirtilen açıklamada, ''Polis halkın polisidir, tüm siyasi taraflara aynı mesafede durmaktadır'' yorumunda bulunuldu.

Mısır ordusu, karşıt gruplar arasında 48 saat içinde uzlaşma sağlanmaması ve halkın taleplerine yanıt verilmemesi halinde, krizin çözümü için ulusal güçlerle ortak hareket edip yol haritası açıklayacağını duyurmuştu.

İHVAN'A VE PARTİSİNE SALDIRI

Öte yandan düzenlenen eylemlerde İhvan'ın genel merkezi ile İhvan'a bağlı Hürriyet ve Adalet Partisi'nin çeşitli merkezlerine saldırılar düzenlendi.

İhvan'ın genel merkezi yağmalandıktan sonra Molotof kokteylleri ile kullanılmaz hale gelirken parti merkezlerinde de büyük zayiat oluştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık