Ana Sayfa Ekonomi Mısır'da neler oluyor?

Mısır'da neler oluyor?

Mısır bir kez daha Tahrir meydanı gösterileriyle sarsılıyor. Bu kez hedef Cumhurbaşkanı Mursi. Son gelen haber ise Müslüman Kardeşler merkezinin basılması.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2013 Pazartesi 14:31
Mısır'da neler oluyor?

Tahrir Meydanı gösterileri ile Hüsnü Mübarek'i deviren sokak gösterileri bu kez Mursi'yi hedef alıyor. Mısır hızla iç savaşa sürükleniyor.

Mısır yine yeni baştan aynı filmi yaşarken şok bir gelişme yaşandı. Mursi karşıtı göstericiler Başkent Kahire'de Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Genel Merkez binasını bastılar.

BALTACILAR GRUBU GİRDİ

Gelen bilgilere göre Baltacılar ve Holiganlar grubu dün akşamdan beri genel merkezi kuşatma altında tutuyorlardı. Bugün ise baltacılar isimli grup genel merkeze girdi.

Teşkilatı tarumar eden "baltacıların"  merkeze ait eşyaları pencerelerden dışarı attıkları ve binadaki eşyaları yağmaladıkları gözlendi.

Dün geceden bu yana göstericilerin kuşatması altında bulunan genel merkez binasından, atılan molotoflar nedeniyle dumanlar yükselmeye devam ediyor.

İHVAN'DAN POLİSE SUÇLAMA

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Basın Sorumlusu Velid Şelbi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Dün düzenlenen protesto gösterilerinde Baltacılar ve Holiganlar, Mukattam’daki merkez binamızı abluka altına aldı. Emniyet yetkililerini aradık. Ancak 8 saat boyunca hiçbir girişimde bulunulmadı" dedi.

Şelbi ayrıca, "Holiganlar genel merkezimizin önünde silahla havaya ateş açtı. Binaya molotoflu saldırı düzenlediler. Binayı yakmaya çalıştılar ancak başarılı olamadılar. Konsey üyemiz Mustafa el-Guneymi'nin evini de kuşattılar. Polis orada da üzerine düşeni tam olarak yapmadı" ifadelerini kullandı.

MISIR'DA NELER OLUYOR? BİRBİRLERİYLE ÇATIŞIYORLAR

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin istifa etmesi için gösteriler yapılıyor. Ancak Mursi yandaşları ile göstericiler bu eylemler nedeniyle karşı karşıya gelmiş durumda. Geçen seferki Tahrir eylemlerinden farklı olarak bu kez halk birbirleriyle çatışıyor. Dün akşamki Mursi karşıtları ile destekçileri arasındaki çatışmanın bilançosu 12 ölü 304 yaralı oldu.

YARINA KADAR SÜRE

30 Haziran gösterilerini düzenleyenler arasında yer alan Temerrüd (İsyan) Hareketi, Cumhurbaşkanı Mursi'ye görevi bırakması için 2 Temmuz Salı gününe kadar süre tanıdıklarını, aksi takdirde, ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri başlatacaklarını duyurdu.

Hareket tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, "Mursi'nin görevi bırakması ve erken seçime gidilmesi için 22 milyon imza toplandı. Biz şu anda o insanları temsil ediyoruz. Mursi, artık Mısır'ın meşru cumhurbaşkanı değildir" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca, gösterilerin ülke genelinde, tüm meydanlarda yarına kadar devam edeceği belirtildi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık