Ana Sayfa Otomobil Motor Kontrol Ünitesi

Motor Kontrol Ünitesi

Motor yönetim sistemlerinde en dikkat çekici gelişim olarak görülüyor.

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2013 Cumartesi 20:50
Motor Kontrol Ünitesi

Teknolojinin son 20 yıldaki hızlı gelişimi otomotiv endüstrisini es geçmedi. Otomotiv endüstrisi bu gelişen teknolojiden en iyi şekilde faydalandı.
Şüphesiz, bu gelişimden en karlı çıkan ve faydalanan otomobil kullanıcıları oldu. Bunun en güzel örneklerini yeni otomobillerdeki yüksek performanslı motorlar, düşük sarfiyat, mükemmel yol tutuş ve üstün güvenliklerde görüyoruz.
Günümüzdeki otomobiller elektronik motor yönetim sistemleriyle donatıldı. Karbüratörlü, merkezi enjeksiyonlu veya ortak raylı çok noktalı enjeksiyonlu sistemler, bu motor yönetim sistemlerindeki verimi oldukça artırıyor. Bu dönemdeki en dikkat çekici gelişim, şüphesiz Motor Kontrol Ünitesi’nin (ECU) ortaya çıkmasıdır. 
Engine Control Unit (Motor Kontrol Ünitesi) birden fazla micro bilgisayar içermekte ve motorun değişen koşullarda en verimli şekilde yönetimini sağlar. 
Bu micro bilgisayarlar, EPROM bir chip içerisinde bulunan programı çalıştırır. ECU, tüm motor yönetimi ve kontrollerden sorumludur ve motorun çalışma şartlarını sürekli denetler, parametreleri hesaplar ve değişkenleri ayarlar.
Tüm bu ayarlamalar, motorun yükü, devri, çevre değişkenleri (hava sıcaklığı, hava yoğunluğu, motor sıcaklığı, barometrik basınç vs.) göz önüne alınarak bir saniye içerisinde yüzlerce kez gerçekleşir. 
Ölçümler, basınç, sıcaklık, devir, hız, hava yoğunluğu gibi değişkenlerin, milyarda bir sapma ile, motor içinde bulunan birçok sensör tarafından yapılmasıyla mümkündür. 
ECU, bu değerleri algılar, ardından EPROM içerisinde bulunan haritadan ilgili değerleri bulur ve ateşleme zamanlaması, optimum yakıt miktarı, turbo basıncı, emisyon değerleri gibi değişkenleri hesaplayıp uygulamaya geçirir. Tüm bu işlemler saniyenin binde biri cinsinden sürelerde gerçekleşir.

ECU mapping ve tuning
ECU mapping, motor için gereken en önemli modifiyedir. Motor yönetim sistemi programının orijinal yazılımı üreticiler tarafından fabrikada yapılır. Fakat motor modifiyesi yapıldığında, orijinal işletim sistemi gittikçe motor ile uyumsuz bir hal alır. 
Araç yazılımı orijinal olduğunda, belirli yere kadar müdahale etmeden desteklenebilir ancak zamanla takılan motor ekipmanlarının ömrü ve performansı azalmaya ve uyumlu çalışmamaya başlar.
İşletim sistemi yazılımını yeniden motor modifiyesine göre programlamak gerekir. Orijinal ECU, bazı motor modifikasyonlarında yetersiz kalabileceğinden farklı marka ve model işletim sistemiyle desteklemek gerekir.
Enjeksiyonlu araçlarda karbüratörlü araçlardaki ateşleme sisteminden daha farklı ateşleme sistemi kullanılır. Karbüratörlü araçlarda mekanik ayarlanan parametreler, enjeksiyonlu araçlarda ECU ile yönetilir. ECU, aracın hava/yakıt karışım miktarını, avansını, turbo basıncını, yakıtın püskürtülme basıncını ve birçok parametreyi sensörlerinden aldığı verilere dayanarak yönetir. 
Hangi sıcaklıkta ne kadar benzin gönderileceği, ateşlemenin ne zaman yapılacağı gibi birçok ayar ECU’yu çalıştıran program içerisinde yer alır. 
ECU tuning, bu ayarların istenilen performansa göre yeniden düzenlenmesi işlemidir.
Özetle ECU müdahalelerinin temel amacı, otomobil üstünde yapılan modifikasyonlar sonucu değişen değerlere uygun yeni işleyiş şeması oluşturmaktır. 
ECU’nun kontrol ettiği sistemler şöyle:
“Hava-yakıt karışım oranı, hava akış metresi, krank devir hızı, enjeksiyon kontrolü, egzoz gazlarının lamba ayarı, ateşleme zamanlaması, rölanti devir hızı, yakıt basıncı sensörü, soğutma sıvıları ve sıcaklık sensörleri, değişken valf zamanlaması kontrolü, turbo basıncı”. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık