Ana Sayfa Yurt Motosikletlilere kask takma zorunluluğu getiren yasa tam olarak uygulanamıyor

Motosikletlilere kask takma zorunluluğu getiren yasa tam olarak uygulanamıyor

Motosiklet sürücülerine kask takma zorunluluğu getiren yasanın uygulanmadığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 7 Aralık 2012 Cuma 08:45
Motosikletlilere kask takma zorunluluğu getiren yasa tam olarak uygulanamıyor

Motosikletlilere kask takma zorunluluğu getiren yasa, geçtiğimiz yıl ekim ayında uygulamaya girerken, polislerin denetim yaparak kask takmayan sürücülere ceza yazmasına olanak verecek yetki henüz onaylanmadı. Kasksız sürücüleri tespit eden polisin, sürücüyü tutuklayarak mahkemeye çıkarması ve delil sunması gerekiyor.

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, KIBRIS’ın kardeş gazetesi Cyprus Today’e yaptığı açıklamada, polisin yasayı uygulamadığını söyledi. Avcı, özellikle küçük motosikletleri kullananların kask takmadığını, diğer birçok sürücünün de kasklarını kollarında taşıdıklarını kaydetti.


KKTC Polis Genel Müdürlüğü Trafik Bölüm Müdürü Osman Aydın, “Polisler, suç işlediğini tespit ettikleri kişileri mahkemeye çıkarıyor, orada ceza alıyorlar” dedi.


Dernek başkanı Mehmet Avcı ile yol güvenliği ve kaskla ilgili yasanın geçirilmesi konularında birlikte çalışan, motosiklet güvenliği aktivisti Ali Yüksek, “Polis arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla ifade alma, mahkemeye taşınan davalarda polis tanığı olarak yer alma zorunluluğu gibi bürokratik prosedürler, polislerin harekete geçmelerini engelliyor” diye konuştu.“Polisin görevi suç işleyenleri yakalamak”

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Avcı, “Polisin görevi suç işleyenleri yakalamaktır. Polisin araç sürücülerine yaptığı şekilde, olay anında ceza kesmesine olanak tanıyacak bir yasanın gerekli olduğunu anlıyorum. Bunun yapılmaması çok saçma. Meclisin bu yasayı geçirmesi için bir yıl geçmesinin nedeni nedir? Polis, politikacıların bu sorunu çözmesi için baskı uygulamalıdır” dedi.


Geçen yıl kasksız motosiklet kullanımı suçundan ceza alan kişi sayısı bilinmiyor. 1 Ekim 2011’de geçen yasa, çelik kask takmayan veya yanlış tip kask takan motosikletlilerin 325 TL trafik cezası, 50 puan ceza almasını öngörüyor.


Mukayyitlik, Ekim ayında çıkan mahkeme kararının, kanun hükmünde kararname olarak Bakanlar Kurulu’nda geçerek, Resmi Gazete’de yayınlandığını söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık