Ana Sayfa Yurt Mücadele sürecek

Mücadele sürecek

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi, mecliste beyaz gül dağıttı.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 08:19
Mücadele sürecek

“Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi" i 2013 Mali Yılı Bütçe görüşmelerini sürdüren Cumhuriyet Meclisi'ni ziyaret ederek, milletvekillerine beyaz gül verdi.


Ülkeye Petrol Dolum Tesisi ve Kirli Sanayi Bölgesi kurulmaması konusunda hassasiyetlerini ifade ederek “Kirli bir ülke istemediklerini” belirten heyet, kararın geri alınmasını istedi.


Mavi Salon’da basına yaptıkları açıklamanın ardından, Genel Kurul misafir locasına giden heyet, Genel Kurul salonundaki bakan ve milletvekillerine beyaz gül ve basın açıklaması dağıttı.


Heyet, “ülke ve toplumu tehdit altına alan, insan ve çevre odaklı olmayan tam tersine insani ve çevresel tüm değerleri tehdit eden karardan ve böylesi yaklaşımlardan vazgeçilene kadar mücadelelerini ulusal ve uluslararası boyutta sürdürme kararlılığında olduklarını“ belirtti.


Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi ve Kıbrıs Türk Çevre Platformu adına basın açıklamasını okuyan Ediz Tuncel, “Ülkenin ihtiyaçlarına hitap etmeyecek ve sadece dışa petrol ürünleri satışı yapacak devasa bir petrol ürünleri depolama tesisi ve terminali kurulması konusunda hükümetin anlamsız ve gereksiz bir ısrar içerisinde olduğunu” savundu.


Projenin toplum ve UBP milletvekilleri de dahil olmak üzere tüm siyasi partilerin ve 67 sivil toplum örgütün hassasiyeti ve tepkisiyle karşılaştığını kaydeden Tuncel, “Hükümetin bu kararı ile yapılmak istenilen işlerin ülkemize nasıl yarar sağlayacağına dair bir açıklama ve inandırıcı hiçbir güvenilir veri yoktur” dedi.


Ortaya koydukları hassasiyet ve iradenin Hükümet ve Başbakan İrsen Küçük tarafından dikkate alınmadığını ileri süren Tuncel, daha da ileri gidilerek Kalecik Bölgesinde Kırlı Sanayi ve Enerji Depolama Alanı belirlendiğini hatırlattı.


Bu proje ile Petrol dolum tesisi projesinin ülkeye getireceği tehdidin daha da arttığını iddia eden Tuncel, “Bu oluşum ülkemizin tüm değerlerini, turizm sektörü dahil olmak üzere tüm ekonomik yatırımlarımızı ve sektörleri, hepsinden önemlisi insanımızın yaşam alanlarını ve yaşam kalitesini çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini doğrudan tehdit altına almıştır” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık