Ana Sayfa Ekonomi Mucize gerçekleşti

Mucize gerçekleşti

Yaklaşık bir ay önce AFP muhabirinin Hindistan'da görüntülediği, hidrosefali hastalığıyla mücadele eden ve bu yüzden kafatası sürekli büyüyen küçük Roona Begum, ikinci kez ameliyat oldu.

Giriş Tarihi: 29 Haziran 2013 Cumartesi 22:45
Mucize gerçekleşti

Hindistan'da yaşayan Fatima Khatun ve Abdul Rahman'ın kızları, 18 aylık Roona Begum'un, beyinde su toplanması olarak da bilinen 'Hidrosefali' hastalığıyla mücadelesi medyaya yansıdıktan sonra, kamuoyunun da dikkatini çekmiş, hayırseverler internet üzerinden örgütlenerek yardım kampanyaları başlatmıştı.

Ayrıca, küçük kızın durumunu medyadan öğrenen özel bir hastane, Roona'nın durumunu yakından incelemek için harekete geçmiş, hastanenin nöroloji bölümü başkanı Sandeep Vaishya, küçük kızı hastanenin bulunduğu şehre getirerek durumunu yakından inceleyeceklerini ve ameliyat için umutlu olduklarını söylemişti.

Bir ay önce yapılan röportajda baba Abdul Rahman, tek kızını bu hastalıktan kurtaracak bir mucize için her gün dua ettiğini söylüyordu.

Geçtiğimiz ay ilk ameliyatını geçiren Roona'nın kafatasını küçültmek için gerçekleştirilen bu ikinci ameliyat 4 saat sürdü.

Roona'nın doktoru Sandeep Vaishya 'kafatasını tekrar şekillendirmek adına gerçekleştirdiğimiz bu operasyon en önemlisiydi. Oldukça da iyi geçtiğini düşünüyorum' dedi.

Son ameliyatta Dr. Sandeep Vaishya ile birlikte iki doktor daha görev yaptı. Vaishya'nın yanında ameliyata giren estetik cerrah Rashmi Taneja ise daha önce böyle bir vaka ile hiç karşılaşmadığını belirtti.

Daha önce çevresi 94 cm olan Roona'nın kafatasının, aylardır süren çabalar sonucu 60 cm'ye kadar düşürülebildiği belirtildi. Bu son ameliyatın ardından ise kafatasının daha da küçülmesi bekleniyor.

Doktorların değerlendirmelerine göre Roona'nın durumundaki gelişim, önümüzdeki günlerde anlaşılabilecek.

Eğer sonuçlar doktorların beklediği gibi olursa, Roona'nın uzun bir süre başka bir ameliyat geçirmesine gerek kalmayacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık