Ana Sayfa Yurt Müebbetle yargılanacaklar

Müebbetle yargılanacaklar

Girne’de 1 Mart tarihinde cinayete kurban giden Abdussamed Durmuş’un cinayet zanlıları ile ilgili davanın ilk tahkikat duruşması tamamlandı.

Giriş Tarihi: 30 Kasım 2012 Cuma 10:12
Müebbetle yargılanacaklar

Elmas TOKAY


Girne’de Elizel Motel’i çalıştıran “Şamo” lakaplı Abdussamed Durmuş’u 1 Mart 2012 tarihinde, sabaha karşı 9 yerinden bıçaklayarak öldürdükleri iddia edilen Volkan Pirinç, Sami Akkaya ve İhsan Atar’la ilgili cinayet davasının ilk tahkikat duruşması (PI) dün tamamlandı.


Davanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne havalesiyle ilgili karar 4 Aralık 2012 tarihinde açıklanacak.


Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Şerife Katip Kır’ın huzurunda görüşülen duruşmada, İddia makamı Başsavcılık adına Savcı Egemen Matay hazır bulunurken, sanıklar Volkan Pirinç, Sami Akkaya ve İhsan Atar’ı Avukat Hasan Özkök savundu. 3 sanık “Taammüden adam öldürme”, “Adam öldürme” ve “Sivri uçlu bıçak taşıma” suçlarından yargılanacak.


Cinayet davasının Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilebilmesi için Girne Kaza Mahkemesi’nde görüşülmeye başlanan ilk tahkikat duruşmasının son celsesinde, meselenin tahkikat subayı olan Müfettiş Muavini Turgay Kırok, iddia makamının ilk tanığı olarak şahadetini tamamladı.


Şahadetin ardından Savcı Egemen Metay’ın, bu aşamada başka tanık çağırmayacağını beyan etmesinin ardından, sanıkların avukatı Hasan Özkök de, bu aşamada haklarını saklı tutup tanık çağırmayacaklarını mahkemeye belirtti
Yargıcı Şerife Katip Kır da huzurundaki davanın Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edip edilmemesi hususundaki kararını 4 Aralık 2012 Salı günü açıklayacağını belirterek dünkü oturumu kapattı.

 

Mahkeme avukat atamıştı

 

İlk tahkikat duruşmasının ilk oturumunda, cinayet sanıkları Volkan Pirinç, Sami Akkaya ve İhsan Atar’ın ekonomik sebeplerden dolayı, avukat tutmayacaklarını beyan etmeleri üzerine, Yargıç Şerife Katip Kır da mahkeme olarak daha adil yargılama olması için bir avukat atamayı uygun ve adil bulduğunu açıklamıştı. Yargıç Kır, açıklamanın ardından Avukat Hasan Özkök’ü davaya avukat olarak atadığını ve Özkök’ün devlet bütçesinden ödenmesine emir vermişti.

 

Olay nasıl olmuştu?

 

Volkan Pirinç ve Sami Akkaya, Adana üzerinden 29 Şubat 2012 akşamı saat 21.00’de KKTC’ye gelmişti. Üç zanlının kısa bir süre önce Türkiye’de planladıkları gibi Girne’de Elizel Motel’e gelen Pirinç ve Volkan, Arapça konuşarak kendilerini Lübnanlı olarak tanıtmıştı.


Zanlı 3 İhsan Atar tarafından farklı isimde ve Lübnanlı olarak 7 numaralı odaya yerleştirilen iki zanlı Abdussamed Durmuş’un odasına çıkmasını beklemiş ve 5 numaralı odasına gireceği sırada önce Durmuş’un kafasına demir çubukla vurmuş, daha sonra da 6 kez göğsüne ve 3 kez de sırtına soktukları bıçak darbeleriyle öldürmüştü.

 

El çantası üzerindeki isim ele verdi

 

Girne Adli Şube ekipleri olayın ardından, geniş çaplı soruşturma başlatmış ve motel odasında zanlılara ait el çantası üzerinde Sami Akkaya’nın ismini görünce hemen harekete geçmişti.


İlk önce zanlının Ercan Havalimanı’ndan giriş yaptığını tespit eden polis ekipleri, daha sonra da havayolu şirketinin adı bulundu. Havayolu (AtlasJet) şirketinin yardımıyla, Sami Akkaya ve Volkan Pirinç adına iki uçak biletini İhsan Atar’ın kestiğini tespit eden Girne Polis’i olayı kısa sürede çözmüştü.


Zanlı 3 İhsan Atar’ın, öldürülen Abdussamed Durmuş’un işlettiği Elizel Motel’de 4 yıldır resepsiyonist olarak çalıştığını tespit eden polis; Volkan Pirinç, Sami Akkaya ve İhsan Atar’ın İskenderun’da buluştuğunu ve cinayetin, Durmuş’un motelde bulunan kasasındaki paraların sirkat edilmesi için yapılan anlaşma sonrasında işlendiğini tespit etmişti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık