Ana Sayfa Siyaset Muhalefet kuşkulu yaklaştı

Muhalefet kuşkulu yaklaştı

Cumhuriyet Meclisi’nde “Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı” oyçokluğuyla geri çekildi.

Giriş Tarihi: 9 Nisan 2013 Salı 07:26
Muhalefet kuşkulu yaklaştı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu ilk olarak gündeminde bulunan Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini oyçokluğuyla kabul etti. Muhalefet, tasarının geri çekilmesine kuşkulu yanaşarak, bu konudaki memnuniyetsizliğini dile getirdi.


Komite başkanının önerisini sunmasının ardından ilk sözü alan CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, bu tasarının devletin belediyelere katkısını artırmaya dönük bir tasarı olduğunu iddia ederek, bu geri çekmenin gerekçesinin açıklanmasını istedi.


Devlet payının yüz ölçüme göre düzenlenmesini öngören yasa değişikliğinin doğru olmayacağını savunan Kalyoncu, değişiklikle, küçük belediyelere daha fazla pay verilmesinin amaçlandığını ancak bu yerleşim birimlerinde tarla ve köy arası yolların da söz konusu olacağını söyledi.


Orman alanlarının da yüzölçümü içine gireceğine işaret eden Kalyoncu, yüzölçümünün iskan edilen alan olduğunu unutmamak gerektiğini belirtti.


Kalyoncu, devlette kriter ve ölçüler doğru hesaplanması gerektiğini kaydederek, komiteden çıkacak yasa hiç bir ölçüyü tutturamayacağını iddia etti.

 

Çavuşoğlu: Hayırlı bir iş için çekildi


İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu da konuşmasında, tasarının komiteye hayırlı bir iş için çekildiğini, 0.25’lik bir katkının daha verileceğini söyledi.


Bu katkının nasıl verileceğinin komitede tartışılacağını kaydeden Çavuşoğlu, hükümetin görüşünün de komiteye iletileceğini anlattı.


Çavuşoğlu, “Uzun bir çalışma sürecinde hayırlı bir iş için geri alıyoruz. O.25’lik bir katkı daha vereceğiz. Belediyeler birliğinde yüzölçümü kriteri onaylanmıştır. Komite tüm görüşlerin tartışılacağını söyledi” dedi.


Nazım Çavuşoğlu, yasayı geri çektiklerini ancak amacın devletin belediyelere katkısını artırmak olduğunu söyledi.

 

Uluçay: Bakan komiteye gelmedi


CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, yasa tarsısının komitede çok konuşuldu ancak bakanın çağrıldığı halde gelip komitede görüş belirtmediğini belirtti.


Küçük belediyelere pay verilmesin diye bir karar alınmadığına işaret eden Uluçay, devlet katkısındaki “0.5’lik” artışın yüz ölçümüne göre verilmesi önerisinin değerlendirildiğini söyledi.


Yüzölçümü yerine hizmet alanı kriteri uygulamanın doğru olduğunu kaydeden Uluçay, hizmet alanları konusunda bir çalışma yapılması ve ona göre 2014 bütçesi görüşülürken hayata geçirilmesi yönünde bir görüş geliştirildiğinden tasarının geri çekildiğini belirtti.


Uluçay’ın konuşmasının ardından genel kurul, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı geri çekilmesi önerisini oy çokluğuyla kabul etti.


Genel kurul daha sonra Yurt Dışında Görev Yapan Personelin Kadroları ve Dış Görev Ödenekleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı görüşmeye başladı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık