Ana Sayfa Ekonomi Mursi ile Obama telefonla görüştü

Mursi ile Obama telefonla görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile ABD Başkanı Obama telefonla görüştü. Obama'nın görüşmede, ülkesinin, halkın seçtiği Mısır liderliğiyle ilişkilerini sürdüreceğini söylediği ifade edildi.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2013 Salı 11:52
Mursi ile Obama telefonla görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın son gelişmelerle ilgili telefonda görüştüğü bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Obama'nın, ülkesinin, halkın seçtiği Mısır liderliğiyle ilişkilerini sürdüreceğini söylediği ifade edildi.

Açıklamada, "Mursi ve Obama gösterilerin barışçıl olması gerektiğini ve her tür şiddete karşı çıktıklarını vurguladı. İlişkilerin sürekliliğinin korunmasını isteyen Obama görüşmede ayrıca, Mısır'da halkın ve kurumların güvenliğini, huzurunu koruma noktasında gösterilen gayretlerden ötürü teşekkürlerini sundu" denildi. 

Siyasi krizin yaşandığı Mısır'da, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevini bırakmasını isteyen muhalefet, 30 Haziran tarihinden itibaren sokaklara döküldü. Ülkenin çeşitli kentlerinde toplanan muhalif gruplar, protesto gösterileri düzenliyor. Dün muhalif gruplar, Müslüman Kardeşler (İhvan) merkezleri ile Hürriyet ve Adalet Partisi'ne ait binalara yönelik saldırılarda bulundu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek için de yüzbinlerce kişi başkent Kahire'de toplandı..

Mısır ordusu, karşıt gruplar arasında 48 saat içinde uzlaşma sağlanmaması ve halkın taleplerine yanıt verilmemesi halinde, krizin çözümü için ulusal güçlerle ortak hareket edilerek yol haritası açıklanacağını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtları ve yanlıları arasında dünden bu yana meydana gelen çatışmalarda ölü sayısının 25'e, yaralı sayısının 781'e yükseldiği bildirilmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık