Ana Sayfa Gündem MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ: EYLEME GİDİYORUZ

MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ: EYLEME GİDİYORUZ

Uzun süre tartışmalara neden olan Mağusa-Yeniboğaziçi-İskele Emirnamesi'nin resmen yürürlüğe girmesinin ardından Müteahhitler Birliği eylem kararı kaldı.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2018 Çarşamba 09:48
MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ: EYLEME GİDİYORUZ

Uzun süre tartışmalara neden olan Mağusa- Yeniboğaziçi-İskele Emirnamesi’nin yürürlüğe girmesinin ardından tepkiler çığ gibi büyüdü. Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği bu akşam Mağusa Rauf Raif Kongre Merkezi’nde Mağusalı ve İskeleli tüm iş insanları ve halkla bir araya gelecek. Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer bir dizi eylem kararı alındığını açıkladı. Sadece müteahhitlerin değil bu bölgelerde iş yapan tüm insanların ve halkın yürürlüğe giren emirnameden olumsuz etkilendiğini belirten Gürcafer hükümete sert çıktı. “Bu insanlar inşaat sektörünü yok etmek isteyen bir kafa yapısı ile saldırıyorlar” diyen Gürcafer, “Ben yaparım sen de buna uyan zihniyeti kabul edilir bir zihniyet değildir. O zaman biz de inşaat sektörü olmadan neler olacağını göstereceğiz. .Bu duruş sadece Müteahhitler Birliği duruşu olmayacak bu halk hareketine dönecektir” dedi.

“ÖNERİLERİMİZ SON ANA KADAR KABUL GÖRDÜ, NE OLDUYSA BİR ANDA ÇÖP OLDU”

Bütün kumullar, sahil şeridi, sulak alanlar, göletler, sit alanları, surlariçi ve surların etrafını korunmasını önerdiklerini ifade edenGürcafer, aküferin ve nitelikli tarımsal arazilerin korunmasını önerdiklerini kaydetti. Köylerde, yüksek kat değil 2 katlı köy dokusuna uygun yapıların yapılmasını önerdiklerini kaydeden Gürcafer, Tuzla, Yeniboğaziçi, Mormenkşe, Aygün, Kuzucuk bölgelerinde çok katlı binaların olmamasını önerdiklerini ancak yatırımcının yoğun olarak yöneldiği LongBeach ve Mağusa’ya alternatif gelişme alanı olan Mağusa-Lefkoşa Anayolu üzerindeki bölgelerde çok katlılığı önerdiklerini açıkladı. “Bunu da önerirken küçük arazilerde değil büyük arazilerde olmasını önerdik çünkü üzerinde yüzde 20 kullanım, toplam alanın yüzde 80’ini sosyal alanlar olarak kalsın şeklinde bir öneri yaptık” diyen Gürcafer, “öneriler son ana kadar büyük oranda kabul gören bir öneri oldu ancak ne olduysa sürpriz bir gelişme oldu ve yürürlüğe giren emirname ile hazırladığımız çalışmamızın tamamının çöpe gittiğini gördük” dedi.

EYLEM KAPIDA

Gürcafer, “inşaat sektörünün batması halinde ne yaşanacağını görecek bu hükümet. Bu sektörde çalışan herkesi durdurup sigortaların kapısına göndereceğim, gidin orda size işsizlik parası versin devlet diyeceğim” diyen Gürcafer, tapu devirlerini durduracaklarını ve binlerce araçlı eylem yapılmasının planlandığını açıkladı. Firmaların büyük bir zarar ile karşı karşıya olduğunu belirten Gürcafer, bu gelişmenin yatırım iklimini oldukça olumsuz etkilediğini ifade etti. “Canımızı yiyerek getirdiğimiz yabancı yatırımcı ve konut sattığımız kesimler bundan çok ciddi şekilde ürkmüştür” diyen Gürcafer, devletin bunun katılımcı bir yapı ile hazırlanmasına yardımcı olsaydı işin bu raddeye gelmiş olmayacağını ifade edip  “ o zaman bütün taraflar olarak birbirimizi ikna edip belli bir metinde uzlaşabilirdik” şeklinde konuştu.

(K.POSTASI)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık