Ana Sayfa Yurt Müteahhitler birliğinden sert açıklama

Müteahhitler birliğinden sert açıklama

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, AB tarafından finanse edilen ve UNDP-PFF’in kontrolünde ihaleye çıkılan projelere müteahhitlik işi yapan Birlik üyelerinin, UNDP-PFF’in KKTC’deki yetkilileri ve atadığı mühendislerin icraatlarından kaynaklanan bürokratik engeller dolayısıyla maddi ve manevi kayıplara uğradıklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2012 Pazar 04:14
Müteahhitler birliğinden sert açıklama

Birlik Başkanı Faik Dağaştı, bugün Müteahhitler Birliği’nde düzenlediği basın toplantısında, sorunların aşılması ve hakemlik müessesesinin adada çözümlenmesi talebinin reddedilerek, Birlik üyelerine New York ve Brüksel mahkemelerinde hak aramalarının söylendiğini de kaydetti.

 

“TÜM İHALALELERİNİ BOYKOT ETTİK”

 

Dağaştı, birliğin bu gelişmelere kayıtsız kalmadığını ve başta Gazimağusa Otello Kalesi restorasyon ihalesi olmak üzere UDDP-PFF’in tüm ihalelerini boykot ettiklerini açıkladı.

 

Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan diplomatik girişimlerde alınan sözlü güvencelere rağmen konunun tırmandırılarak projelerin yabancı müteahhitlere yaptırılması girişimlerini kaygı ile izlediklerini söyleyen Dağaştı, “uzun süreden beri görevde olmasına rağmen bu sıkıntıların farkında değilmiş gibi davranan UNDP-PFF yöneticilerinin artık misyonlarını tamamladıkları” görüşünü dile getirdi.

 

Dağaştı, ayrıca UNDP’de çalışan İspanyol kontrol mühendislerinin teşvikleri sayesinde ihaleye teklif veren İspanyol firmalarından birine ihalenin bağlanacağı duyumları alındığını da ekledi.

 

“TEPKİMİZ ÇOK SERT OLUR...İŞİ YAPTIRMAYIZ”

 

Dağaştı, şöyle devam etti:

 

“Ülkemizin yasalarını ve kurumlarını hiçe sayarak uyarılarımıza rağmen konu ihalenin sonuçlandırılması halinde vereceğimiz tepkinin çok sert olacağını ve her türlü tedbiri alarak işi yaptırmayacağımızı açıkça bildiririz. Bu süreçte bizlere hak veren ve yanımızda olan Başbakanlık AB Koordinasyon Merkezi ile Cumhurbaşkanımız ve yetkililerine teşekkürü borç biliriz…”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık