Ana Sayfa Sağlık Mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin

Mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin

Kuşkusuz en iyi beslenme şekli her besinden tüketilerek dengeli beslenmedir. Ancak bazı yiyecekler var ki antioksidan özellikleri gibi yönleriyle sofranın vazgeçilmezi olabilir. İşte Daily Mail'de yer alan araştırmalara göre uzmanlardan özellikle 40 yaş ve üstü için mutlaka tüketilmesi gereken mucizevi 8 besin.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2012 Salı 03:26
Mutlaka tüketmeniz gereken 8 besin

YULAF

NEDEN TÜKETMELİ: Yulaf, kötü kolesterolün düşmesini sağlayan ve beta glukan içeren lifli bir besindir.


KANITI: Araştırmalar günde sadece 3 gram yulaf yemenin kolesterolü yüzde 5 ila yüzde 10 arasında önlediğini ortaya koyuyor. Bu yüzden uzmanlar yulafın özellikle 50 yaş üstü grup tarafından tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. 

NASIL TÜKETMELİ: Bir çorba kaşığı yulafı bir kase yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

 

KİRAZ

NEDEN TÜKETMELİ: Kirazın orta yaş grubunun, gut ya da artrit gibi bir çok hastalığıyla baş etmesine yardımcı özellikleri var. Kiraz antisiyonin antioksidanı bakımından zengin bir besin.


KANITI: Ağırlıklı olarak erkekleri etkileyen gut hastalığı ürik asidin artması ile alakalı. Bir araştırmada her gün kahvaltıda 200 gram kiraz yemenin sağlık açısından faydalı olacağı ortaya çıktı. Uzmanlar bu şekilde ürik asidin yüzde 60'ının vücuttan atılabileceğini söylüyor. 

NASIL TÜKETMELİ: Sade tüketebileceğiniz gibi yoğurtla da deneyebilirsiniz.

 

BADEM

NEDEN TÜKETMELİ: Kolesterolü önlemeden, kan şekerini düşürmeye kadar birçok faydası var.


KANITI: Bir araştırmaya göre dört hafta boyunca günde 60 gram badem tüketen yetişkinlerde, yüksek kan şekerini yüzde 9 oranında önlediği ortaya çıktı. Uzmanlar bademin kardiyovasküler hastalıkları ve diyabeti önlediğini söylüyor.

 

YAĞLI BALIKLAR

NEDEN TÜKETMELİ: Balıktaki omega 3 tansiyonu düşürmeye, düzensiz kalp atışını yani aritmiyi düzenlemeye yardımcı oluyor.


KANITI: Yapılan bir araştırmada düzenli olarak yağlı balıklardan tüketen kadınlarda inme olaylarına daha az raslandığı ortaya çıktı. Uzmanlar balığın haftada en az dört kez tüketilmesi gerektiğini söylüyor. 

NASIL TÜKETMELİ: Omega 3 yağları yüksek ısıya duyarlıdır. Bu sebeple balığı kısık ateşte pişirmek faydasını artırabilir.

 

SOYA FASÜLYESİ

NEDEN TÜKETMELİ: Soyada bulunan izoflavonların kolesterolü düşürücü, kemik yoğunluğunu artırıcı ve erkeklerde üremeyi kuvvetlendirici etkileri var.


KANITI: Menopoza girmek üzere olan 50 yaş üstü, 42 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada kadınlara her gün 30 gram soya fasülyesi verildi. 12 hafta sonra iyi kolesterolünde yüzde 3.7 ile yüzde 5.5 arasında yükselme, gözlendi. 

NASIL TÜKETMELİ: Olgunlaşmamış soya fasulyesini tercih edeiblirsiniz. Ancak satın aldığınız soyanın nasıl yetiştirildiğinden emin olmalısınız. Çünkü soyaların bir çoğunun faydası tartışmalı "GDO"lu olarak yetiştirildiği söyleniyor.

 

DOMATES

NEDEN TÜKETMELİ: Domatesler bir antioksidan olan likopen açısından mükemmel bir kaynak. Damarları, damar sertleşmesini ve kanserin oluşumunu önlüyor.


KANITI: Araştırmalar 20 dakikalık egzersizin ardından 150 ml domates suyu içenlerde prostat, akciğer ve mide kanseri ile kalp hastalığının daha az görüldüğünü ortaya koyuyor. 

NASIL TÜKETMELİ: Likopen vücut tarafından kolayca emilebilir. Taze ya da pişirilmiş biçimde tüketilebilir.

 

SÜT

NEDEN TÜKETMELİ: Tam yağlı süt özellikle kas kaybına bağlı yaşlanmayı önler.


KANITI: 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre egzersizden sonra tüketilen tam yağlı süt kas gelişimini garantiliyor. 100 ml tam yağlı doğal sütte 118 mg kalsiyum bulunuyor. Kadınlar için önerilen günlük süt tüketim miktarı 1200 mg, erkekler için ise 1000 mg.

 

TAVUK

NEDEN TÜKETMELİ: Tavuk protein açısından zengin bir kaynak. 200 gram kemiksiz tavuk göğsünde 60 gram protein bulunuyor. Bu da etkili kilo kontrolünü ve kas yapımını sağlıyor.


KANITI: 2010'da yapılan bir çalışmaya göre yüksek proteinli diyetlerde, yüksek karbonhidratlı diyetlere göre daha fazla kilo veriliyor. Tavuk çorbası da ayrıca soğuk algınlığıyla savaşmak için bire bir. 

NASIL TÜKETMELİ: Tavuğu pişirmeden önce mutlaka yağlarını kesip atmayı unutmayın.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık