Ana Sayfa Siyaset Müzakere şartları net

Müzakere şartları net

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecinin yeniden başlayabilmesi için yeni bir yöntem ve yol haritasının şart olduğuna işaret ederek, Türk tarafının yol haritasının “bir zaman takvimi, bir al-ver egzersizi ve bunun sonunda yer alacak ve garantörlerin de katılacağı çok taraflı bir toplantı” olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2013 Perşembe 08:27
Müzakere şartları net

Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçimleri konusunda, adayların seçim öncesinde yapmakta olduğu açıklamalardan dolayı iyimser olmadığını kaydeden Eroğlu, Rum tarafında bugüne kadar yer alan 6 lider değişikliğinde kayda değer bir politika değişikliği görülmediğine dikkat çekti. Eroğlu, Güney Kıbrıs'ta kimin lider seçileceğinden çok, Kıbrıs konusunda izleyeceği politikanın önemli olacağını vurguladı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, hem bir mazisi olması, hem de iktidar partisi olmasından dolayı Ulusal Birlik Partisi’ndeki (UBP) gelişmeleri yakından takip ettiğini ancak gerek yargı süreci devam eden kurultay, gerekse bir şekilde partiden ayrılan milletvekillerinin geri alınması konusuyla ilgili yorum yapmak istemediğini söyledi. Eroğlu, “Ben siyasi hayatım boyunca hiç bir zaman şahsi hırslarıma yenilmedim, kindar olmadım... Benim bugün de hiç bir kimse ile şahsi bir kavgam yoktur. Ancak bazı kişiler benimle kişisel bir kavga içine girmiş olabilirler. Geçmişi yok sayıp, dün olanları, dün benimle ilgili düşüncelerini, davranışlarını unutup bana karşı özel bir kampanya sürdürebilirler. Önemli değil” dedi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) yaptığı değerlendirmede, önümüzdeki aylarda yeniden hareketlenmesi beklenen Kıbrıs müzakere süreci, UBP’deki gelişmeler ve Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçimi gibi gündemdeki önemli konularla ilgili görüşlerini dile getirdi.“SÜRECİN HAREKETLENMESİ İÇİN...”
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs konusundaki öze yönelik görüşmelerin, Kıbrıs Rum tarafının retçi tutum ve yaklaşımı nedeniyle geçen yıl Ocak ayında durduğuna işarete ederek, müzakerelerde, özellikle Kıbrıs Rum seçimlerini takip edecek dönemde hareketlenme beklenebileceğini, ancak bunun sonuç getirici bir hareketlenme olması için bir takım koşulların oluşması gerektiğini söyledi. Eroğlu, “Bunlar arasında, bir zaman takvimi, bir al/ver egzersizi ve bunun sonunda yer alacak ve Garantörlerin de katılacağı çok taraflı bir toplantının gerçekleşmesi bulunmaktadır. Bizim ileriye dönük yol haritamız budur. Yeni seçilecek Kıbrıs Rum liderinin izleyeceği politikalara bağlı olarak bu konularda ilerleme kaydedilmesini umuyor ve bekliyoruz” dedi.“BAZI FİKİR EGZERSİZLERİNİ DOĞAL KARŞILAMAK LAZIM”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın önümüzdeki hafta taraflarla gerçekleştireceği görüşmelerde müzakere sürecini değiştirecek öneri veya fikirler getireceği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, Downer’ın ziyareti hakkında özellikle Rum basınında yer alan haberlerin daha ziyade spekülatif nitelikte olduğunu ancak olası görüşmelere hazırlık mahiyetinde bazı fikir egzersizlerin yer almasını da doğal karşılamak gerektiğini söyledi. Eroğlu, “Şu anda Kıbrıs Rum tarafında bu konuda muhatap alınabilecek, yani taahhüt altına girebilecek bir lider mevcut değildir. Sayın Hristofyas’ın görev süresi sona ermek üzeredir ve kendinden sonra gelecek lideri taahhüt altına sokacak herhangi bir angajmana giremez. Yeni seçilecek liderin ise kim olacağı ve daha da önemlisi ne gibi politikalar izleyeceği bilinmediği için bu konuda öneride bulunulması söz konusu değildir” dedi.TÜRKİYE’NİN 2013 DIŞ POLİTİKA HEDEFLERİ
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bir süre önce açıkladığı 2013 Dış Politika Hedefleri’yle ilgili soruyu yanıtında şunları söyledi: “Sayın Davutoğlu’nun bu konuda söylediklerine katılıyorum. Eğer süreç yeniden başlayacaksa, tarafların bu konuda mutabakat sağlamaları gerekmektedir. Bu da, Sayın Davutoğlu’nun söylediği gibi, yeni bir yöntem ve yol haritasının geliştirilmesini gerektirir. Görüşmelerin bu güne kadar olduğu gibi ucu açık bir şekilde sürdürülemeyeceğini Sayın Genel Sekreter de söylemekte ve BM Güvenlik Konseyi de bu değerlendirmeye katılmaktadır. Bu da bir zaman takviminin gerekli olduğu şeklindeki yaklaşımımızla örtüşmektedir.”“BAN’DAN TEKNİK İÇERİKLİ BİR RAPOR BEKLİYORUZ”
Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasına ilişkin raporunun “gerçeklere dayalı, yansız ve daha ziyade teknik içerikli” olmasını beklediklerini söyledi. Raporun ilk taslağının ellerine yeni ulaştığını kaydeden Eroğlu, değerlendirmelerini raporu inceledikten sonra yapacaklarını ve her zaman olduğu gibi BM Genel Sekreteri’ne de bunları duyuracaklarını belirtti. Eroğlu, “Raporun tümü BM Barış Gücü’nün arazide sürdürdüğü faaliyetler, yani ‘barışı koruma operasyonu’ ile ilgili olup, Genel Sekreter’in iyi niyet misyonuna sadece birkaç yerde atıf vardır. Bu konuda 2013 Mart ayında BM Genel Sekreteri’nin ayrı bir rapor vereceği belirtilmektedir” dedi.“BİR TAKIM GELİŞMELER KAYDEDİLDİ”
Cumhurbaşkanı Eroğlu, teknik komitelerin çalışmalarıyla ilgili soru üzerine, son 6 aydır teknik komitelerde yer alan görüşmelerde az da olsa bir takım gelişmeler kaydedildiğini söyledi. Eroğlu, bazı kültürel ve dini varlıkların restorasyonu, sağlık konularında farkındalık yaratılması, trafik cezalarının bağışlanması ve Kriz Komitesi’nde gerçekleştirilmesi kararlaştırılan ortak tatbikatın bu gelişmeler arasında olduğunu belirtti. Kıbrıs Türk tarafının bundan çok daha fazlasının yapılabileceğine inandığını ve bu doğrultuda samimi uğraş verdiğini, ancak Kıbrıs Rum tarafının statü konusunda ortaya attığı engellerle karşılaştıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti: “Bu gibi kaygıların aşılması lazım, çünkü teknik komitelerdeki çalışmalar, tarafların hukuki ve siyasi pozisyonlarına halel getirmeyecek şekilde yapılmaktadır. Bunlar, her iki tarafta günlük hayatı iyileştirici ve insanların yaşam kalitesini yükseltici çalışmalardır. Tüm bunlara ek olarak, bizim gündemimizde güven yaratmaya yönelik ciddi adımlar bulunmaktadır”.“HİDROKARBONLA İLGİLİ ÖNERİMİZ MASADA”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türk tarafının Kıbrıs çevresindeki deniz altında bulunan hidrokarbon yataklarının ortak araştırma ve işletilmesine yönelik yapıcı önerisinin halen masada bulunduğuna işaret ederek, bu önerinin kabulünün, iki taraf arasında daha ileri işbirliği imkanları yaratabilecek önemli bir adım teşkil edeceğini söyledi.HELLİM KONUSU
Eroğlu, Kıbrıs adasının her iki halk açısından ortak bir ürün olan hellim konusunda da Avrupa Komisyonu’na ortak müracaatta bulunma teklifinde bulunduklarını, ancak gerek bu konuda, gerekse hidrokarbon yatakları konusunda Kıbrıs Rum tarafının tek başına hareket etmeyi tercih ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Güney Kıbrıs’taki Kilise’nin doğalgaz işine gireceği yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine de, şunları söyledi: “Bizim, petrol ve gaz konusunda Kıbrıs Rum tarafına BM Genel Sekreteri aracılığıyla yapmış olduğumuz öneri ortada. Herkes bu kaynakların Kıbrıs’taki her iki tarafa da ait olduğunu kabul etmektedir. Hal böyle iken, Kıbrıs Türk halkına karşı menfi ve katı tutumuyla bilinen Kilise'nin bu konuya girmek istemesi, tabiatıyla tarafımızdan olumlu bir gelişme olarak karşılanamaz, çünkü bu Kıbrıs Rum tarafının bu konuda zaten katı olan tutumunu daha da sertleştirecektir”. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçimlerinde kimin lider seçileceğinden çok, Kıbrıs konusunda izleyeceği politikanın önemli olacağını vurguladı.Eroğlu, “Bu güne kadar yer alan 6 lider değişikliğinde kayda değer bir politika değişikliği görmediğimizi de bu noktada kaydetmek isterim. İnşallah bu kez öyle olmaz. Ancak adayların seçim öncesinde yapmakta olduğu açıklamalara bakıldığında bu konuda iyimser olmak zordur” dedi. Güney Kıbrıs’taki aşırı sağcı Ulusal Halk Cephesi’nin (ELAM) başkanlık seçimlerinde aday göstermesiyle ilgili soruyu yanıtında, ELAM isimli ırkçı bir örgütün ortaya çıkmış olmasının, gelecekte barış içinde ortak yaşam sürdürme olanakları açısından kaygı verici olduğunu söyleyen Eroğlu, şöyle devam etti: “Kıbrıs Rum gençliğinin bu şekilde eğitilip yetiştirilmesi ayrı bir endişe kaynağıdır. Yakın tarihte Kıbrıs’ta bu kadar kan dökülmesine neden olan EOKA örgütünün de küçük bir grup olarak başladığı hala hafızalardadır. Bu tür oluşumların küçükken durdurulmamasının ileride büyük sorunlara yol açabileceği tecrübeyle sabittir”.“LTB’DE DİYALOG ŞART”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki (LTB) gelişmelerle ilgili soruyu yanıtında, LTB’de sorunun geç de olsa çözülmesi yönünde bir gelişme sağlanmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti. Eroğlu, “Dileğim yaşananların da göz önüne alınarak bundan sonra diyaloğun daha sağlıklı sürdürülmesi, gereken kararların zamanında alınması ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nin düzlüğe çıkarak halkımıza gereken hizmeti en iyi şekilde verebilmesidir” dedi. Aylardır konunun ancak karşılıklı iyi niyet ve diyalogla çözülebileceğini vurgu yaptığını kaydeden Eroğlu, durumu, başından bu yana yakından takip ettiğini ve son olarak da yılbaşı öncesinde katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısında sorunun artık çözülmesi gerektiğine vurgu yaptığını belirtti. Eroğlu, “Üzücü olan; sorunun bu kadar uzun süre devam etmesi ve devletimizin başkentinin hiç istenmeyen bir kirlilik yaşaması, belediye binasının basılması, UBP binalarının tahrip edilmesi, polisle çalışan kardeşlerimizin karşı karşıya kalması, bazı gözaltıların olması, sendika’nın Rum liderinden görüşme talep etme noktasına gelmesi gibi nahoş gelişmelerin yaşanmasıdır” dedi.“LEFKOŞA HALKI HİZMET BEKLİYOR”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, şöyle devam etti: “Bu noktaya gelinmesinde Lefkoşa Belediyesi Asbaşkanı Sayın Özel Kadıoğlu’nun hükümet ve sendika arasındaki etkin ve verimli girişimlerinin sonuç getirici olduğunu gördüm. Belediye Meclisi üyelerine, As Başkana, Başkan’a ve hükümete çalışanlara düşen görevler vardır... Lefkoşa’da yapılacak çok iş var. Lefkoşa halkı hizmet bekliyor. Bu kent hepimizin. Burası bizim evimiz, çalışanlar ve çalıştıranların da ortak evidir. Evimize en iyi şekilde bakmak da bizim başlıca görevlerimizden olmalıdır”. Cumhurbaşkanı Eroğlu, UBP’de bir süreden beridir yaşanan kurultay sürecine ilişkin soruyu yanıtında ise şunları söyledi: “Daha önce de belirttim; Benim UBP ile bir mazim var ve ben UBP’nin adayı olarak Cumhurbaşkanı seçildim. Üstelik UBP, ülkenin iktidar partisidir ve ben de Devlet Başkanıyım. Bu bağlamda olayları izliyorum. Konu yargı aşamasındadır ve dikkat edilirse o aşamaya girdikten sonra kamuoyu önünde hiç bir değerlendirme yapmadım. Şu anda tüm beklentim konunun bir an önce halledilmesidir”.“BENİM HİÇ BİR KİMSEYLE ŞAHSİ BİR KAVGAM YOK”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir soru üzerine, partiden ihraç edilen ve ayrılan milletvekillerinin geri dönüşüyle ilgili yorum yapmak istemediğini söyledi. Eroğlu, “Partinin en zor günlerinde partiden ayrılanlar olduğu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde UBP adayının değil de karşıdaki bir bağımsız adayın kazanması için bir UBP milletvekilinin bağımsız Cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya çıktığı, Parti Meclisi kararı ile bu kişinin UBP üyeliğinin düşürüldüğü bir gerçektir. Bunların partiye alınmasının nasıl olacağı veya olup olamayacağı UBP Tüzüğü’nde yazar. Bu yazılanlara göre, ilçeler, UBP Meclis Grubu, Parti Genel Yönetim Kurulu, Parti Meclisi, gerekmesi halinde ise Kurultay oturur, kararlar üretir. Olay benim açımdan budur. Konu ile ilgili daha fazla değerlendirme yapmak istemiyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti: “Ben, siyasi hayatım boyunca hiç bir zaman şahsi hırslarıma yenilmedim, kindar olmadım. Hoş görülü davranmayı, insanlarımızla, partililerimizle öncelikle bir karşılıklı sevgi-saygı bağı oluşturmayı tercih ettim. Hep ülkenin, partinin, halkın menfaati nedir onu düşünerek hareket etmeye çalıştım. Belki zaman zaman hata yaptım ama inanınız ki düşünce şeklim ve hareket noktam hep az önce ifade ettiğim şekilde idi. Dolayısı ile benim bugün de hiç bir kimse ile şahsi bir kavgam yoktur. Ancak bazı kişiler benimle kişisel bir kavga içine girmiş olabilirler. Geçmişi yok sayıp, dün olanları, dün benimle ilgili düşüncelerini, davranışlarını unutup bana karşı özel bir kampanya sürdürebilirler. Önemli değil. Yapsınlar. Takdir halkımızındır. Bu halk kimin kim olduğunu bilir. Unutulmamalıdır ki sonuçta karar verecek olan halktır”.

 

Star Kıbrıs

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık