Ana Sayfa Gündem Müzakereler Rum basınında

Müzakereler Rum basınında

İsviçre'de gerçekleştirilen Kıbrıs müzakereleri, Rum basınında geniş yer buldu.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2016 Pazartesi 11:28
Müzakereler Rum basınında

Rum siyasi partilerinin Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili tepkileri sürüyor.

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, EDEK açıklamasında, İsviçre'deki görüşmelerin sonuçlarıyla ilgili değerlendirmenin, soğukkanlı ve gerçek veriler temelinde, aynı zamanda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Ulusal Konseyi bilgilendirmesinin akabinde ele alınan ayrıntılar temelinde yapılması gerektiğini ifade etti.

"Başta Sayın Eide olmak üzere, çeşitli çevrelerin güya ciddi ilerleme yaşandığı konusunda muhafaza etmeye çalıştığı coşkunun, müzakerelerin gerçek anlamda desteklenmesine değil, bazı art niyetlere hizmet ettiğinin görüldüğünü" ileri süren EDEK, "toprak ile güvenlik-garantilerin görüşülmesinin en baştan başka başlıklarla ilişkilendirilmiş olması durumunda, sonuçların bugün farklı olacağını ve Rum kesiminin daha iyi bir müzakere pozisyonunda olacağını" iddialarına ekledi.

Gazeteye göre Rum Ekologlar Hareketi ise açıklamasında, kritik müzakereler aracılığıyla meydana getirilen ortamdan, oldukça endişeli olduğunu dile getirdi.

Ekologlar, beş taraflı konferansa gidilmesini isteyenlerin, Türkiye'nin günlük meydan okumalarına gözlerini kapadıklarını ileri sürdü.

Rum Ulusal Halk Cephesi ELAM ise açıklamasında, "çok reklamı yapılmış Mont Pelerin görüşmelerinin sonuçsuz kaldığının kanıtlandığını" dile getirdi ve Kıbrıs dışında müzakere gerçekleştirilmesine karşı olduğunu yineledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık