Ana Sayfa Gündem Müzakerelerde geriye gidiş var

Müzakerelerde geriye gidiş var

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, kapsamlı çözüm sürecini hızlandırmak için kabul edilemez görüşlerle vakit harcamak yerine, işin başından çok sağlam durup, zeminin kaymasına izin vermeden çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Müzakerelerde geriye gidiş var

Bakan Nami, dünyaya açılmakla ilgili olarak doğu ve batı ile temaslar kurulduğuna değinerek, “Rumlar bunlardan rahatsız oluyorlarsa, kapsamlı çözüm için çaba göstersinler ve ada birleşsin” dedi.

Enformasyon Dairesi’nden verilen bilgiye göre, Nami dün katıldığı bir televizyon programında Kıbrıs müzakere süreci ve yurtdışı temasları hakkında değerlendirmelerde bulunarak, iki toplum arasındaki eğitim ve spor konularına da değindi.

“İleriye değil geriye…”
   Müzakere sürecinde son durumu değerlendiren Bakan Nami, 4 ay önce, Dışişleri Bakanlığı’nın önemli katkılarıyla olumlu bir ortak açıklamayla başlayan sürecin, gelinen noktada ileriye değil geriye gittiği görüşünü dile getirdi.
Özellikle 2008-2010 döneminde kazanılan birçok zeminin şu an ortada olmadığını söyleyen Nami, geçmiş yakınlaşmalara sadakat diye bir şey kalmadığı gibi, gündemin değiştiğini, güven artırıcı önlemler, yol haritaları gibi esas sorunun kendisi değil de tali unsurların konu edildiğini kaydetti.

“Disiplini kalmamış, hedefe ulaşmaktan uzak bir yapı”
   Nami şöyle devam etti:
“Kapsamlı çözümün önündeki engeller nedir? Bunu tartışmak yerine suni gündemler tartışılıyor. Geçmiş yakınlaşmalara hiç sadık kalmayan Rum önerileri mutebermiş gibi kabul edilip değerlendirmeye alınıyor. Disiplini kalmamış, hedefe ulaşmaktan uzak bir yapıyla yürütülen bir müzakere süreci var şu anda…”
Müzakere sürecinde sıklıkla gündeme gelen Maraş konusunda da hatırlatmalar yapan Dışişleri Bakanı Nami, Rum tarafının sunduğu paket içindeki ana unsurun Maraş olduğuna değindi. 
   Rum tarafının önerdiği tüm unsurların Maraş’ın iadesine bağlı olduğunu ifade eden Nami, Türk tarafının Maraş’ı kapsamlı çözümün parçası saydığını dile getirdi.
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden geldiğinde, Maraş ve Mağusa Limanı ile ilgili ön araştırma çalışmasını tamamlamanın mümkün olmadığını hatırlatan Bakan Nami, Amerikalıların konuyla ilgili dengeli çalışmalarına Rum tarafının tepki gösterdiğini ifade etti.
Maraş’ın iadesi ile ilgili bir soru üzerine Bakan Nami, bugüne kadar yapılan tüm anlaşmalara sadık kalarak gerçek anlamda arta kalan konulara odaklanılması gerektiğini kaydetti.

“Maraş’ın kapalı kalmasının nedeni Rumların ‘Hayır’ı”
   Bakan Nami, istekler arasında denge olması gerektiğini savunarak, “Maraş’ın kapalı olmasının sebebi, Rumların 2004’te verdiği hayır oyudur” dedi.
Bakan Nami, Türk tarafı üzerinde uluslararası baskı kurulmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
Kapsamlı çözümü destekler mahiyette olması gereken projelerin çok çeşitlendirilebileceğini, bunların da günlük hayatı hemen olumluya çevirecek projeler olması gerektiğini ifade eden Nami, Ticaret Odalarının ve Futbol Federasyonu’nun projelerine dikkat çekti.
Sporda yapılması gerekenler olduğunu savunan Bakan Nami, Kıbrıs’ın tek uluslararası kimliğine saygı çerçevesinde ve eşitlik ilkesini de göz önünde bulundurularak spor hususunda yapılabileceklerin formülünün hükümet tarafından sunulduğunu hatırlattı.
Çocuklara Türkçe ve Rumca öğretilmesinin güven artırıcı önlem olarak sunulduğunu ifade eden Bakan Nami, ticari araçların geçişi ile ilgili önerilerini dile getirdi.
Sadece bunlara odaklanarak kapsamlı çözümü unutmanın doğru olmadığını ifade eden Dışişleri Bakanı Özdil Nami, müzakere sürecindeki belirsizliklerle ilgili kaygılarını dile getirdi.
Türkiye’nin 2003 Annan Planı ve 2004 referandumu stratejilerini devam ettiren bir politika izlediğini ve müzakere sürecini desteklediğini ifade eden Dışişleri Bakanı, bu durumun Türkiye’nin de çıkarına olduğunu ifade etti.
Bakan Nami, müzakere sürecinde liderlerin önemine de değindiği programda, “Anastasiadis zamana oynamak istiyor. O da kendi açısından kuzeye baktığında çeşitli faktörler görüyor ve biz de neticesini net bir şekilde görüyoruz. Acelesi olmayan bir hareket tarzı içerisinde…” değerlendirmesinde bulundu.

“Rumların, gündemi dağıtan önerilerini almak hata”
   “Bugüne kadarki yakınlaşmaları benim toplumum beğenmedi. Hristofyas çok taviz verdi” diyen Anastasiadis’in sıfırdan müzakere etmek istediğini ve Rumların müzakere masasında pazarlık yaptığını dile getiren Dışişleri Bakanı Nami, Rumların, gündemi dağıtan önerilerini almanın hata olduğunu savundu.
Bakan Nami, “Gelin işbirliği içinde Rumların oyununu bozalım” dedi.
Doğal gaz ve su ile ilgili olarak, “İki medeni toplumun bunları kapsamlı çözüme yönelik olarak, halklarını motive etmek için kullanma becerisini göstermesi lazım” ifadelerini kullanan Dışişleri Bakanı Özdil Nami, bu konuda Türkiye’nin önemine değindi.
Brüksel temasları ile ilgili de bilgi veren Bakan Nami, başlanılan nokta ile bugün arasında çok önemli farklar olduğunu savundu.
Bakan Nami şöyle devam etti:
“Bir başarı vardır orada, ama istediğimizin çok gerisindedir. Adanın birleşmesine evet demiş bir Kıbrıs Türk toplumu çok daha fazlasını hak ediyor.”
Avrupa Birliği’nde Rum tarafının engellemelerine karşılık yurt dışı bağlantılarında iyi ilişkiler kurulduğunu belirten Özdil Nami, AB Parlamentosu’nda temsiliyet hakkının ertelenmesiyle ilgili olarak AB’nin yaklaşımını yanlış olarak değerlendirdi ve AKPA’daki formülü hatırlattı.
20 Temmuz Barış Harekâtı yıldönümünün her yıl olduğu gibi, bu yıl da kutlanacağını söyleyen Bakan Nami, Rum tarafının da önemli günleri olduğuna dikkat çekerek saygı duyulması gerektiğini ifade etti.

“Tarih kitapları konusundaki öneri askıda”
   Güven artırıcı önlemler açısından, Türk ve Rum tarafında tarih kitaplarının da gözden geçirilmesi önerisinin kabul edilmesine rağmen, Rum tarafının bu durumu askıya aldığını belirten Bakan Nami, “Çocuklarımıza dost olmayı öğretmek lazım” dedi.
“Bir çözüm olacak mı?” sorusu üzerine, liderlerin önemine değinen Bakan Nami, “Rum ve Türk tarafı tek başına yapamaz” dedi.
Dış güçlerin istekleri doğrultusunda farklı liderliklerin oluşabileceği konusunda kaygılarını dile getiren Bakan Nami, müzakere masasında birbirini teğet geçen konuşmaların olduğunu, iki tarafın halkının mevcut durumdan memnun olmadığını söyledi.
Futbol Federasyonu’yla ilgili bir soru üzerine Bakan Nami, “Bu tip modellerle dünyaya açılmamız Rumların korkulu rüyası. Erteleyebilirler ama engelleyemezler” dedi.
Spora siyaset karıştırılmadan ne yapılabileceğinin düşünülmesi gerektiğini belirten Bakan Nami, “İki tarafın kabul edebileceği çatılar oluşsun” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık