Ana Sayfa Siyaset Nami: "Daha katedilmesi gereken çok yol var"

Nami: "Daha katedilmesi gereken çok yol var"

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer AP’da çalışmalar yapan Meclis heyetinden CTP-BG Milletvekili Özdil Nami ve UBP Milletvekili Hasan Taçoy’a söz verdi.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2013 Pazartesi 19:35
Nami:

CTP-BG Milletvelili Özdil Nami ilk sözü alarak, AB’nin Kıbrıslı Türklere verdiği bazı taahhütlerin olduğunu hatırlatarak, varılan noktada Türkiye ilerleme raporunda Kıbrıs Rum yönetimine yönelik Mağusa Limanı’nın doğrudan ticarete açılması yönünde çağrı yapıldığını kaydetti.

 

Nami Rum basınından takip edildiği kadarıyla Avrupa Parlamentosu’nda yürütülen çalışmaların ardından gelinen noktada Kıbrıslı Türklerin temsiliyeti  konusunda Rum tarafında büyük bir hoşnutsuzluğun meydana geldiğini ifade etti.

 

Temsiliyet konusunda büyük bir adım atıldığını kaydeden Nami, ancak daha kat edilmesi gereken çok yol olduğunu ifade etti.

 

Nami Avrupa Parlamentosu’na yönelik yapılan çalışmalarda Meclis heyetinin büyük bir uyum içinde çalıştığını da vurguladı.

 

Rum milletvekillerinin kendilerin karşı her türlü çabayı gösterdiğini üzülerek belirten Nami “Bu gibi platformlar birbirimize karşı mücadele değil, iş birliği platformu olması gerekir” dedi.

 

TAÇOY

UBP Milletvekili Hasan Taçoy da, heyete son bir yıldır düzenli olarak Avrupa Parlamentosu’na  gitme imkanı sağladığı için meclise teşekkür etti.

 

AP’da her yıl Türkiye İlerleme Raporu çıktığını, Kıbrıs meselesinin de Türkiye’yi tokatlamak için kullanıldığını kaydeden Taçoy, askersizleştirme, Maraş’ın açılması ve kayıp şahıslar komitesinin konularının öne sürülmekte olduğunu kaydetti.

 

Maraşın açılması ve askersizleştirmeyi direk ticaretten ayırmaya çalıştıklarını ve bu konunun çözümlendiğini, artık direk ticaretin başlaması üzerine çalışılacağını kaydeden Taçoy, Kıbrıs Türkü’nün temsiliyeti konusunda yaptıkları çalışmalarda 4 partinin bu konuda öneri sunma sözü verdiğini kaydetti.

 

Sosyalist Grup ise kendi arasında yaptığı çalışmada 4 öneri sunduğunu, sonuçta başkanlık divanına yapılan önerinin komiteden oy birliği ile geçtiğini anlatan Taçoy, başkanlık divanının Kıbrıs Türklerine ayrılan iki sandalye için karar üreteceğini ifade etti.

 

Taçoy, bundan sonra daha çok çalışılmasını, Dışişleri Bakanlığı ve Strazbourg’taki heyetin desteklenmesini istedi.

 

TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık