Ana Sayfa Gündem Nami: "Önce Barbaros sonra platform"

Nami: "Önce Barbaros sonra platform"

Nami, Rumların bu kez 9. Parsel olarak belirlenen sahada yeni bir sondaj faaliyetine başlamasına ilişkin olarak, Türkiye ile belirledikleri ortak tavrın; önce Barbaros Araştırma Gemisini bölgeye göndermek, sonra da çıkan bulgulara göre, bölgeye bir sondaj platformu konuşlandırmayı değerlendirmek olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Nami:

Kıbrıs Postası Özel

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın sismik araştırma ve sondaj platformu desteği konusunda yaptığı yazılı açıklamaya açıklık getirerek, önce Barbaros gemisi ile söz konusu bölgede sismik araştırma yapılacağı, çıkan sonuçlara göre ise Sondaj Platformu gönderilebileceğini söyledi.

Nami, Türk Dışişleri’nin yaptığı açıklamaların tümünün KKTC Dışişleri Bakanlığı ile müştereken belirlenen politikalar sonucu istişare içerisinde yapıldığını ifade ederek, Türkiye ile KKTC’nin hidrokarbon yataklarındaki tek taraflı faaliyetlerle ilgili her konuda oldukları gibi hemfikir olduklarını belirtti ve Rumların tek taraflı faaliyetlerine göz yumulmayacağını yineledi.

Güney Kıbrıs’ın 9’uncu parselde sondaj çalışmalarına başlamasını Kıbrıs Postası’na değerlendiren Dışişleri Bakanı Özdil Nami Rumların tek taraflı hidrokarbon çalışmalarına kesinlikle göz yumulamayacağını sert bir dille ifade etti. Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) adadaki sözde münhasır ekonomik bölgede hidrokarbon kaynaklarının araştırılmasına yönelik çalışmalarını tek taraflı olarak sürdürmesinden endişe duyulduğunu” belirttiği açıklamasının Türkiye ile KKTC Dışişleri Bakanlıklarının müştereken belirledikleri tavrın ürünü olduğunu söyledi.

“Müştereken aldığımız karar”

TC Dışişleri Bakanlığı’nın sismik araştırma faaliyeti ile sondaj platformu temini konusunda KKTC’ye destek vereceği konusundaki ifadelerine ise açıklık getiren Dışişleri Bakanı Nami, ilk etapta söz konusu bölgeye Barbaros Sismik Araştırma Gemisi’nin gönderileceği, oradaki sismik araştırma faaliyetlerinin sonuçlarına göre ise gerektirdiği takdirde bir sondaj platformu temin edilip bölgeye gönderilmensin söz konusu olabileceğinin ifade etti.

Nami, gerek KKTC Dışişleri gerekse de Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın KKTC ve Kıbrıs konusunda yaptıkları açıklamaların iki bakanlığı birbirleri ile müştereken aldıkları kararlar ve vardıkları mutabakatlar sonucu ortaya çıktığını ve Türkiye ile KKTC’nin bu konudaki politikaların bire bir örtüştüğünü kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık