Ana Sayfa Gündem Nami'nin açıklamaları Rum basınında

Nami'nin açıklamaları Rum basınında

Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin Kıbrıs sorununa ilişkin KKTC basınında yer alan açıklamaları Rum basınında da yer buldu.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Nami'nin açıklamaları Rum basınında

Politis gazetesi: “ ‘Anlamı Yitiriyorlar’ – Nami’den Müzakerecilere Seçim Öncesi Eleştirisi” başlıkları altında verdiği haberinde, Nami’nin herkesin çözüm yönündeki çabalarını yoğunlaştırması gerektiğini söylediğini ve aslında her iki tarafın müzakerecileri ve müzakere gruplarına eleştirilerde bulunduğu yorumunu yaptı. 

Fileleftheros gazetesi de Nami’nin açıklamalarını “Nami’den Eroğlu’na Eleştiriler” başlığı altında yansıttı.

EROĞLU’NUN “YOL HARİTASI”

Öte yandan Fileleftheros gazetesi: “Eroğlu’ndan B Planı İtirafları” başlığı altında verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Kıbrıs Türk tarafına bir “yol haritası sunduğu” iddiasını yineledi.

Gazete, elde ettiği bilgilere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Rum Ulusal Konsey toplantısında, Eroğlu’nun sunduğu iddia edilen “yol haritası” hakkında bilgi verdiğini savunarak daha önce de yayımladığı beş maddelik sözde “yol haritasını” ufak değişikliklerle yeniden yayımladı.

Gazeteye göre Eroğlu’nun sunduğu beş maddelik yol haritası şunları içeriyor:

“1. Toprak başlığına ilişkin haritaların dışında Kıbrıs sorununa ilişkin tüm başlıklara dair belgeler sunulsun.

2. Al ver süreci Ağustos ayı sonunda başlasın. Aynı dönemde müzakereciler Yunanistan ve Türkiye’ye ayrı ayrı ziyaretler gerçekleştirsinler.

3. Sonbaharda, büyük olasılıkla New York’taki BM Genel Kurulu çerçevesinde liderler BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la görüşsün. Gündemde dörtlü yada beşli konferans olsun.

4. Ayrı referandumların tarihi belirlensin. Kıbrıs Türk tarafı Maraş için çalışmaların başlamasını ancak o zaman tartışacak (bugün tartışılan, uzmanların girişini kastediyor).

5. Ayrı referandumların gerçekleştirilmesi.”      

Gazete, Anastasiadis’in 24 Temmuz tarihli liderler görüşmesinde bu önerilere yanıt vereceğini de iddia etti.

TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık