Ana Sayfa Ekonomi NATO üssüne saldırı

NATO üssüne saldırı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de NATO'ya lojistik destek sağlanan üsse Taliban militanları tarafından bomba yüklü bir kamyonla intihar saldırısı düzenlendi.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2013 Salı 09:37
NATO üssüne saldırı

Kabil Emniyet Müdürü General Eyüp Salengi yaptığı açıkalamada, sabah saat 04:30 sularında NATO'ya lojistik destek sağlayan firmaların bulunduğu üsse intihar saldırısı düzenlendiğini ve olayda 4 koruma görevlisi ile iki sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Eyüp Salengi, patlama sonrası Afgan güvenlik güçlerinin olaya acilen müdahale ettiğini, çıkan çatışmada saldırıyı gerçekleştiren dört intihar eylemcisinin de etkisiz hale getirildiğini kaydetti. General Salengi, hayatını kaybeden koruma görevlilerinin Nepalli olduğunu belirtti. Saldırıda 4 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Olay sonrası elektronik posta yoluyla bir açıklama yapan Taliban sözcüsü, eylemi kendilerinin gerçekleştirdiğini belirterek saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Patlamanın ardından yarım saati aşkın bir süre çatışma yaşanırken üssün bulunduğu bölge trafiğe kapatıldı. Olaya Afgan güvenlik güçlerinin yanısıra Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) askerleri de müdahale etti. 

NATO'ya özel firmalarca lojistik desteğin sağlandığı üs çok sıkı korunmasına rağmen Taliban militanlarının bomba yüklü kamyonla bu alana kadar girmeyi başarması, "güvenlik zaafı" konusunu gündeme getirdi. 

Geçen ay kanlı oldu

Afgan güvenlik güçlerinin ülke genelinde emniyetin tesisini 18 Haziran'da tümüyle üzerine almasının ardından Taliban ve diğer hükumet karşıtı silahlı grupların saldırılarında artış yaşanıyor. 

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sıddik Sıddiki, geçtiğimiz ay çatışma ya da saldırılarda 299 Afgan polisinin hayatını kaybettiğini 618 polisin de yaralandığını açıkladı. Sıddiki, buna karşılık 753 militanın öldürüldüğünü 300'ünün de yakalandığını, çatışmalar veya yol kenarına yerleştirilen patlayıcılardan kaynaklı 180 sivilin de yaşamını yitirdiğini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık