Ana Sayfa Yurt Nefes alamıyoruz

Nefes alamıyoruz

Armacon Sitesi sakinleri, dereye akan arıtma suyundan ve site ile dere arasındaki kanalın tamamlanmamasından şikayetçi.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2013 Çarşamba 20:51
Nefes alamıyoruz

Emine UYSAL


Ortaköy’de Levent Koleji’nin arkasındaki Armacon Sitesi’nin sakinleri, kolejin arıtma suyunun dereye boşaltılmasından kaynaklanan pis kokudan ve site ile dere arasındaki kanalın tamamlanmamasından şikayet etti.


Site sakinleri, suyun arıtılmış olmasına rağmen çevreye pis koku yaydığını belirterek, derenin hastalık saçtığını ve evlerinde nefes alamayacak duruma geldiklerini anlattı.


Armacon Sitesi ile dere arasına Lefkoşa Türk Belediyesi’nin inşa etmeye başladığı kanalın tamamlanmadığına dikkat çeken site sakinleri, LTB’nin yeni yönetiminin kanalı tamamlamasını istedi.


İki yılı aşkın süredir devam eden sorunla ilgili Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ve Çevre Dairesi’ne defalarca şikayette bulunduklarını belirten site sakinleri, “Dereye akan lağım suyu ile evlerimizde nefes alamayacak noktaya geldik. Ortalık sinekten geçilmiyor. Yetkililer bu sorunu görmezden gelemez. Şikayetleri dikkate almak ve çözmek görevleridir” açıklamasında bulundu.

 

“Çocuklarımızın can güvenliği yok”


45 dairenin bulunduğu Armacon Sitesi’nde dere ile site arasındaki kanalın tamamlanmaması bölgedeki çocuklar için büyük tehlike arz ediyor.


KIBRIS’a konuşan site sakinleri, kanalın tamamlanmamasından ötürü çocukların derenin kenarına indiğini ve can güvenliklerinin olmadığını anlattı.


Site sakinleri, çocuklarının site içinde oyun oynarken dere kenarına indiklerini ve içinden lağım suyu akan dereyle temas ettiklerine dikkat çekti.

 

“Fellahoğlu söz vermişti”


Armacon Sitesi sakinleri, Lefkoşa Türk Belediyesi başkanlık seçiminden bir hafta önce Kadri Fellahoğlu’nun, siteye gelerek, burada yaşayanlara kanalı tamamlayacaklarına dair söz verdiğini anlattı.


Site sakinleri, sağlıksız bir ortamda yaşadıklarına dikkat çekerek, Fellahoğlu’nun verdiği sözü en yakın zamanda tutmasını istedi.

 

İdris: Su arıtmak suç değildir
Levent College Müdürü Asım İdris, Cyprus Pools Şirketi’nin düzenli şekilde arıtma sistemini denetlediğine dikkat çekerek, “Bir memlekette atık suyu arıtmak suç değildir. Şikayetler bize garip geliyor. Tahliller yaptırıyoruz. Sağlık Bakanlığı veya site sakinleri de tahlil yaptırabilir” dedi.


Asım İdris, arıtma sisteminin depolayamadığı arıtılmış suyu dönem dönem dereye attığını belirterek, şöyle devam etti:


“Normalde bu suyu bitkileri sulamada kullanıyoruz. Bu konuyla ilgili site sakinleri ile konuştuk ancak ısrarla derenin kirliliğini buna bağlıyorlar. Bu haksızlıktır. Suyun olmadığı bir memlekette su arıtıyoruz. Kimsenin bizi haksız yere suçlamasına izin vermeyeceğiz. Yasal hakkımızı kullanmak zorunda kalacağız. Gerçekten çok üzgünüz. Gerçeği göremiyorlar.”Site sakinleri ne dedi? Site sakinleri ne dedi?

 

Fatoş Zirfil:
“Dairemizin kapı ve pencerelerinin kapalı olmasına rağmen evin içinde nefes alamıyoruz. Sitenin yanı başından geçen derenin içine lağım suyu akıtılıyor. Ortalık sinekten geçilmiyor. Dereden lağım suyu ile çirkef karışımı bir koku yayılıyor. Nemle birlikte akşamları daha da kötü bir koku yayılıyor. Çevre Dairesi ve LTB’ye defalarca bildirdik. Konu tüm yetkililerin bilgisindedir. Yeni belediye başkanı seçimden bir hafta önce siteyi ziyaret etti ve beton setin tamamlanacağına dair bizlere söz verdi. Kadri Fellahoğlu, bize ‘Sizin bu sorununuza çare bulacağız’ dedi. Hasta olmaktan korkuyoruz. Yetkililerin biran önce bu soruna çözüm bulmasını istiyoruz. Levent Koleji’nin arıtma suyu dereye akıtılıyor. Pis atık su, derenin içine boca ediliyor. Çocuklarımızın sağlığından endişe ediyoruz”

 

Damla Boğaç Emiroğlu:
“Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan grevler nedeniyle dere düzenli olarak ilaçlanamadı. Grevlerden dolayı derenin düzenli ilaçlanmamasından da koku ve sinekler arttı. Siteyi çevreleyen beton set tamamlanmadı. Beton kanalın tamamlanmamasından dolayı derenin çevresinde toprak kaymaları yaşanıyor. Levent Koleji’nden dereye akan atık suyun arıtıldığı söyleniyor ancak etrafa çok pis bir koku yayılıyor. Bu durum çocuklarımızın sağlığı için de büyük tehlike arz ediyor. Site ile dereyi ayıracak kanal tamamlanmadığı için çocuklar derenin kenarına iniyor. Çocuklar derenin içinde geziyor. Canlarından da endişe ediyoruz. Yetkililere kaç kez bildirdik ancak ilgilenen olmadı. LTB’nin geçmiş yönetimi bu seti bir türlü tamamlamadı. Yeni yönetimin bu yaz bu kanalı tamamlamasını istiyoruz.”

 

Dilek Özbiçer:
“4 yıldır bu sitede yaşıyoruz. Yarım bırakılan kanalın tamamlanmaması nedeniyle çocuğumun site içinde oyun oynaması için izin veremiyorum. Koku ve sinek nedeniyle evlerimize hapsolduk. Site ile dereyi ayıracak kanalın tamamlanmaması, çocuklarımızın can güvenliği açısından büyük tehlike oluşturuyor. Bu kanal tamamlanmalı ve çocuklarımızın can güvenliği sağlanmalıdır. Dere kenarındaki toprak sürekli kayıyor. Endişeliyiz. Site sakinleri olarak bu konuyu defalarca LTB’ye bildirdik ancak netice alamadık.”

 

Salih Taşkın:
“Levent Koleji’ne sözde bir artıma yapıldı. Dereye akan ve arıtılmış olan bu su inanılmaz bir koku ve sineğe neden oluyor. Yeni belediye başkanına başarılar dileriz. Bölgenin sorunlarına çare olmasını istiyoruz. Yardımcı olmaya da hazırız. Levent Koleji’ne Şemi Bora’nın döneminde dere yatağı değiştirilerek izin verildi. Bu, UBP’nin yarattığı bir sorun ve enkazdır. Kadri Fellahoğlu’nun bu enkazı ortadan kaldırmasını istiyoruz.”

 

Cuma Kahraman:
“Levent Koleji’nin arıtmasından çıkan su, sinek ve kokuya neden oluyor. Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ait Öğretmenler apartmanlarının yanındaki pompalar bozulduğunda da lağım suyunu dereye akıtıyorlar. Sağlık Bakanlığını göreve davet ediyoruz.”

 

Faik Taşel (Ortaköy Muhtarı):
“Biran önce bu sorunun giderilmesini ve bu pisliğin son bulmasını istiyoruz. İnşallah yeni Lefkoşa Türk Belediyesi yönetimi bu sorunlara çare bulur.”

 

Sinem Akejder:
“Çocuklarımızın sağlığı açısından endişeliyiz. Bir yerden dereye kanalizasyon açılıyor ancak yerini bilmiyoruz. Dereden dayanılmaz bir koku yayılıyor. Koku ve sinekten nefes almakta güçlük çekiyor, dairemizin balkonuna dahi çıkamıyoruz. Sitenin etrafında fareler cirit atıyor. Yetkililerin önlem almasını istiyoruz.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık