Ana Sayfa NSA'nın Casusluk İddialarına Apple'den Haberimiz Yok Açıklaması

NSA'nın Casusluk İddialarına Apple'den Haberimiz Yok Açıklaması

NSA'nın casus bir yazılım ile iphone ve dizüstü apple cihalarından bilgileri aldığı iddialarına Apple'dan cevap geldi. Tüm dünyayı sallayan NSA casusluk iddiaları teknoloji devlerine sıçradı. Telefon dinlemelerinden sonra casus yazılım DROPOUT JEEP...

Giriş Tarihi: 2 Ocak 2014 Perşembe 19:50
NSA'nın Casusluk İddialarına Apple'den Haberimiz Yok Açıklaması

SİLİKON VADİSİ ŞOKTA! APPLE - NSA İŞBİRLİĞİ Mİ VAR?

Dünyanın en değerli ve yaygın elektronik devi Amerikalı Apple'ın ismi istihbarat skandalına bulaştı.

Son aylarda Amerika ve Avrupa'yı kasıp kavuran dinleme skandallarının arkasındaki Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) iddialara göre Apple ürünlerine yüklenen gizli bir yazılım ile kullanıcıların bilgilerine ulaşıyor.

Kullanıcıların aldıkları Apple ürünleri iphone, dizüstü bilgisayar gibi cihazlara yüklenen DROPOUTJEEP isimli yazılım sayesinde cihaz içindeki rehber, mesajlaşmalar ve dosyalara erişiliyor.

Dinleme skandalının patlak vermesinden sonra NSA'nın Google, Yahoo, Microsoft, Amazon gibi dev firmalarla işbirliği yaptığı iddiaları bu dünya devi firmaları büyük baskı altına almıştı.

Silikon vadisini oldukça sıkıntıya sokan casus yazılım iddiaları Apple şirket sözcüsü Kristin Huguet tarafından NSA tarafından hazırlanan yazılımın hiç bir ürünlerinde kullanılmadığını hatta böyle bir yazılımın varlığından habersiz olduklarını açıkladı.


ALMAN DER SPIEGEL'DEN ŞOK İDDİALAR

Alman Der Spiegel NSA'nın bu casus yazılımının bir truva atı gibi Apple cihazlarında kullanılarak gizli bilgilere ulaşıldığı konusunda iddiaları ortaya atan kaynak.

Apple kanadından yapılan diğer açıklamalar ise kötü amaçlı yazılım ve hacker'lardan müşterileri korumak için tüm kaynaklarını kullanmaya devam edecekleri yönünde.

İnternet üzerinden satılan Apple dizüstü bilgisayarlara yapılan fiziksel müdahale ile yerleştirilen casus yazılımların yanında NSA facebook ve twitter gibi sosyal medyayı da takip altına aldığı iddialar arasında. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya devleri ise NSA ile herhangi bir işbirliği içinde olmadıklarını kesin bir dille açıkladılar.

APPLE'DAN DER SPIEGEL İDDİALARINA CEVAP
Apple, Alman Der Spiegel gazetesinin NSA ile işbirliği yapılarak iphone'lara Droupout jeep olarak ismi duyulan casus yazılımın asla yüklenmediği NSA ile kesinlikle bir işbirliği yapılmadığını açıkladı.

Apple sözcüsü Kristin Huguet hiç bir ürünlerinde herhangi bir açık bırakılarak NSA ile çalışılmadığının altını çizdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık