Ana Sayfa Ekonomi Obama Afrika'da

Obama Afrika'da

Afrika turu kapsamında Güney Afrika'da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Güney Afrika'nın, insanların dünyayı değiştirebileceğini gösterdiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2013 Pazartesi 09:07
Obama Afrika'da

CAPE TOWN

ABD Başkanı Barack Obama, Güney Afrika'nın, insanların dünyayı değiştirebileceğini gösterdiğini belirtti.

Afrika turu kapsamında Güney Afrika'da bulunan Obama, Cape Town Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "İnsanların nasıl değişim yaratabileceğini gösteren bir ülke varsa, o da Güney Afrika'dır" ifadesini kullandı.

Obama, eski Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın halka hizmet etmek için mücaele ettiğini de vurguladı.

Amerikalı senatör Robert Kennedy'nin  aynı üniversitede "Umut Dalgaları" adlı ünlü konuşmasını yapmasına atıfta bulunan Obama, "Yaklaşık 50 yıl sonra Afrika kökenli bir Amerikan başkanının burada konuşma yapmasını hayal etmenin imkansız olduğunu" belirtti.

Mandela ve Kennedy gibi şahsiyetlerin fark yarattığını belirten Obama, bu kişilerin sonraki neslin sesinin önemli olduğunu gösterdiğine dikkati çekti.

Obama, Afrika'nın onur çabalarını desteklemek için ABD'nin mazeretinin olmadığını da aktardı.

Afrika ülkelerinde genellikle korkunun hüküm sürdüğünü belirten Obama, Mali ve Somali gibi Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerde terörizmin İslam ile bağdaştırıldığını söyledi.

Barack Obama, ABD'nin tek başına trajedilere son veremeyeceğini ve Afrikalıların adım atması durumunda yardım edebileceğini vurguladı.

Amerikalı senatör Kennedy, 47 yıl önce Cape Town Üniversitesi'nde "Umut Dalgaları" adlı ünlü konuşmasını yapmış, ırk ayrımcılığına dayalı  rejime karşı savaşan ve çabalarını Amerikalı siyahların özgürlük savaşlarıyla bağdaştıran Güney Afrikalı siyahlara ilham vermişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık