Ana Sayfa Siyaset Obama’dan mesaj var

Obama’dan mesaj var

Kıbrıs sorunuyla ilgili diplomatik girişimler hız kazandı.

Giriş Tarihi: 24 Nisan 2013 Çarşamba 21:14
Obama’dan mesaj var

ABD ve İsrail’in Güney Kıbrıs’taki büyükelçileri önceki gün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le Kıbrıs sorunu ve tali konuları görüştü. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer Ankara ve Atina ziyaretleri öncesinde AB büyükelçileriyle görüşmek üzere önceki gün adaya geldi, İsrail savaş gemileri Limasol’da... Rum basını bu yoğun hareketliliğe “Kıbrıs sorununda diplomasi tavan yapıyor” yorumu getirdi.


Politis “Hareketlilik Tavan Yaptı... Anastasiadis ABD ve İsrail Büyükelçileriyle Görüştü... Downer’ın Seyahatleri” başlığıyla yansıttığı haberinde, son dönemlerde Doğu Akdeniz’le ilgi yakıcı konular, dengeler ile şekillenmekte olan ve Kıbrıs sorunu ve bölgedeki enerji faslıyla -bir dereceye kadar sürükleyen- ilgili diplomatik istişarelerin yoğunluk kazandığını yazdı.


Diplomatik kaynaklara dayanarak uluslararası unsurun Kıbrıs sorununu, çok daha büyük ölçekli projelere ilerleyebilmek için öncelikli olarak halletmeleri gereken konular listesinin en başına yerleştirdiğini yazdı, şöyle devam etti:

 

Konjonktür uygun


“ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türkiye’yi 3, İsrail’i 2 kere ziyaretiyle tam gaz hareketlilik içerisinde olan Amerikan unsuru menüye Kıbrıs sorunuyla ilgili konuları da koyuyor. Aynı kaynaklara göre Amerikan unsuru ve Tel Aviv Lefkoşa’ya açıkça, konjonktürün Kıbrıs sorununda açılımlar için uygun olduğunu söyledi.


Ancak aynı zamanda uluslararası unsur, ekonomi belasının Kıbrıs Rum tarafının şu anda bütün dikkatini toplayarak yeni bir çabaya girmesine engel olduğuna anlayış göstererek süre tanıyor. Tanınan süre, Anastasiadis hükümetinin istediği gibi, eylül ayına kadar uzatılacak mı, çok yakında ortaya çıkacak.


Yine aynı diplomatik kaynaklar, Suriye’nin civar bölgeye kıvılcım yayabileceğini ima ederek, Kıbrıs meselelerinin genel görüntüsünün askeri nitelikli meseleler ve ittifak değişiklikleri de barındırdığını belirtiyorlar.”

 

Obama’dan Anastasiadis’e mesaj


Alithia “Obama’dan Anastasiadis’e Mesaj... Eylül’de Kıbrıs Sorununun Derinliklerine... Amerikan Başkanı Büyükelçi John Koeing Aracılığıyla Ne İstedi” başlığıyla manşete çektiği haberinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın önceki gün Güney Kıbrıs’taki ABD Büyükelçisi John Koeing aracılığıyla Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e Kıbrıs sorununa hararetli ilgisini gösterdiğini yazdı.


Gazeteye göre Obama Anastasiadis’ten, Rum yönetiminin zaman zaman verdiği Kıbrıs sorununa federasyon temelinde çözüm taahhüdüne bağlılığını yeniden teyit etmesini istedi. John Koeing’in “olumlu cevap” aldığı ancak Anastasiadis’in Obama’ya, Güney Kıbrıs’ın ekonomik sorunlarından kurtulması ve iki ayağı üzerinde durabilmesi için zamana ihtiyacı olduğu mesajını gönderdiği kaydedildi.


Gazete Amerikalıların, Anastasiadis’in tezine anlayış gösteriyor ve Kıbrıs sorunundaki ciddi gelişmelerin yaz döneminden sonra cereyan etmesi gerektiği fikrini içselleştirmiş göründüklerini, ancak düşük politika konularının canlı tutulmasının ve iki toplum arasındaki ilişkilerle alakalı her şeyin öldürülmemesinin (sözgelimi Kıbrıs sorununa ilişkin teknik komitelerin çalışmalarını sürdürmeleri) faydalı olacağı görüşünü ortaya koyduklarını belirtti.

 

Sıcak sonbahar


Bütün bilgiler, Başkan Anastasiadis’in önümüzdeki eylül ayında Kıbrıs sorununun derinine gireceği ve Kıbrıs’ı; Kıbrıs sorunu, doğal gaz, ekonomi, Güven Yaratıcı Önlemler (Maraş, Ercan, Türk limanlarının Kıbrıs uçak ve gemilerine açılması), doğrudan ticareti Türk üyelik başlıklarının (enerji) açılması v.b. bütün meselelerin masada olacağı sıcak bir sonbahar beklediği noktasında birleşiyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık