Ana Sayfa Gündem "OBOS OBOS KARARLAR"

"OBOS OBOS KARARLAR"

Hükümetin almış olduğu 23 maddelik önlemler paketini hayal kırıklığı olarak değerlendiren Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, “adı önlem olan bu maddelerin hiçbiri hemen yarın sabah yürürlüğe koyulabilecek tarzda değil” dedi.

Giriş Tarihi: 15 Ağustos 2018 Çarşamba 09:09

Hükümetin almış olduğu 23 maddelik önlemler paketini hayal kırıklığı olarak değerlendiren Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, “adı önlem olan bu maddelerin hiçbiri hemen yarın sabah yürürlüğe koyulabilecek tarzda değil” dedi.
Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, bu paketteki maddeleri Kıbrıs ağzıyla değerlendirerek, “Obos obos” hazırlanmış bir paket olarak niteledi. Şafaklı, özellikle akademisyenlerin bakış açısıyla değerlendirdiğimizde, belli bir vizyon, belli bir hedefe göre çare olabilecek, sistematiği olan bir paket değil bu hazırlanan.
Zira böyle bir ekonomik krizde önce sorunlar tespit edilir, sonra belirli bir vizyon ile hedefler belirlenir ve bu hedeflere hizmet edebilecek kararlar üretilir ancak bu kararlar üretilirken, acil önlem diyebileceğimiz ve ateşi düşürebilecek, hemen etkisini gösterebilecek kararlar üretilir diyen Prof. Dr. Şafaklı, bu kararların hiç biri hemen uygulamaya girecek cinsten değil diye iddia etti.


Prof. Dr. Şafaklı, hükümetin bu paketi “acil önlemler paketi” adı altında duyurduğunu, Bakanlar Kurulu’nda belirlenen bu maddelerin meclise gidilerek yasa şeklinde değil, hükümetin Kanun Hükmünde Kararnameler adı altında lanse ettiğini savunarak, acil olarak uygulamaya konulması gereken bu maddelerin hiç birini en kısa sürede, acilen uygulamaya koymasının olanağı olmadığına dikkat çekti.
Hükümetin aldığı kararlarda, casinolara ilave vergi koymasını, elektrikte çoklu tarifelere geçilmesini, esnafın resen vergi borcunun silinmesini, döviz cinsinden kiralarda stopaj indirimini ve daha birçok “cek-caklı” önlemleri hemen yarın uygulamaya koyamayacağını savunan Prof. Dr. Şafaklı, “oysaki krizden en çok etkilenen, dar gelirli, asgari ücretli, küçük esnaf, hayvancı, çiftçi kesiminin bu krizden en az ölçüde zarar görmesinin çarelerinin aranması gerektiğini ifade etti”.


Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, hükümetin açıkladığı önlemler paketi içerisinde, hükümetin kendinin uygulayabileceği bir tane tasarruf paketinin olmadığını, bunun halka yapılan en büyük ayıp olduğunu söyledi. Prof. Dr. Şafaklı, hükümetin kendi şatafatından vazgeçmeden, bütçede açık var deyip Türkiye’den para istemesi çok ayıp, demezler mi adama “sen hükümet olarak hangi tasarruf tedbirlerini uyguluyorsun” diye.
Krizlerin fırsata dönüştürülmesi gerektiğine de işaret eden Prof. DR. Okan Veli Şafaklı, “Kuzey Kıbrıs’ta şimdi tam zamanıdır, yatırım iklimi oluşmuştur, bunu değerlendirip, bu konuda yatırım yapacak dış yatırımcıların önündeki engelleri acilen kaldırmalıyız” diye konuştu.
Kısaca bu önlemler paketinin, uzman olmayan kişiler tarafından kaleme alınıp, “o da girsin, bu da girsin” tarzıyla , acemice hazırlandığını ve halka hitap etmeyen “obos obos” kararlar diye niteledi Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“BU, DEDİKODU OLMAKTAN ÇIKAR”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık