Ana Sayfa Yurt Ödeme yapan yok

Ödeme yapan yok

Rum Elektrik İdaresi'nin son 15 günde tahsil edemediği fatura miktarı 30 milyon Euro’ya ulaştı.

Giriş Tarihi: 17 Nisan 2013 Çarşamba 21:19
Ödeme yapan yok

Kasası boşalan ve yapması gereken ödemeleri durdurma tehlikesiyle karşı karşıya olan Rum Elektrik İdaresi’nin (AİK) tehlike çanları çaldığı ve halka faturalarını ödemeleri çağrısında bulunduğu bildirildi.


Simerini gazetesi “AİK’in Kasası Boşaldı... Elektrik İdaresi Halkı Borçlarını Ödemeye Çağırdı... AİK, Yükümlülüklerine Cevap Vermeyenlere Elektriklerini Kesme Uyarısında Bulundu” başlıklarıyla verdiği haberinde, AİK’in, önceki gün, geleceğine dair tehlike çanları çaldığını yazdı.


Gazete, AİK Yönetim Kurulu Başkanı Haralambos Çuris’in, gerek önceki günkü basın toplantısında, gerekse katıldığı bir programda yaptığı açıklamalarda, tüketiciler için “ödemesiz dönemlerin” sona erdiğine vurgu yaparak, AİK’in ödemeleri durdurma arifesinde bulunduğu söylediğini kaydetti.


Habere göre AİK’in, fedakarlıklarda bulunarak elektrik fiyatlarında indirime gittiğine işaret eden Çuris, AİK’in, gerek elektrik talebinin düşüşünden, gerekse finans sektöründeki sınırlayıcı önlemlerden ötürü gelir kaybına uğradığını belirterek, vatandaşları, elektrik faturalarını ödemeye çağırdı.


Çuris, son 15 günde, tahsil edilmemiş faturaların 30 milyon Euro’ya ulaştığını ifade etti.

 

Yılbaşından beri yüzde 13 indirim


Basın toplantısı çerçevesinde yaptığı açıklamalarda, yılın başından itibaren, elektrik fiyatlarında yüzde 13’ten fazla indirime gidildiğine dikkat çeken Çuris, bankaların AİK’e sağladığı bazı kolaylıkları durdurduğundan, elektrik enerjisi taleplerinde yüzde 20 oranında düşüş olduğundan söz etti.


Bankaların bir süre kapalı kalmasından ötürü AİK’in, ödeme yapmayan vatandaşların elektriğini kesmeme kararı aldığını da anımsatan Çuris, faturalarının son ödeme tarihleri gelen ve ödeme yapmayan vatandaşlara seslenerek, AİK’in de, bazıları, yakıt ödemeleri gibi ertelenmesi mümkün olmayan ödemelerle alakalı kendi yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için, bu faturaların ödenmesini istedi.


Çuris, faturaların ödenmemesi durumunda, AİK’in en kısa zamanda elektrik kesintisine yeniden başlamaktan başka bir seçeneğinin olmayacağını da belirtti.

 

30 milyon Euro’ya ulaştı


Katıldığı bir programda yaptığı açıklamalarında ise, son 15 günde, tahsil edilmemiş faturaların 30 milyon Euro’ya ulaştığını ifade eden Çuris, aynı zamanda, karşılıksız çeklerle yapılığı için 350 bin Euro’luk ödemenin “ödenmemiş” olarak beklediğini söyledi.


Diğer gazeteler Çuris’in açıklamalarını şu başlıklarla aktardı:


Haravgi: “AİK Ödemeleri Durdurmaya Yakın... Tüketicilere Faturalarını Vaktinde Ödemeleri Çağrısı”
Alithia: “AİK de Tahsilat Yapamıyor... Fiyatlarda Düşüş... Elektrik Akımı Talebinde Düşüş”
Fileleftheros: “Ödemeleri Durdurma Konusunda AİK’ten SOS... Elektriği Kesmeyecek Ancak Faturaların Ödenmesini İstiyor”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık