Ana Sayfa Eğitim ODTܒde “Nobel” semineri verildi

ODTܒde “Nobel” semineri verildi

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şafak Alpay tarafından verilen “Matematik Bilimlerinde Niye Nobel Ödülü Yok? Ya da Karşılıksız Bir Aşkın Sonuçlarına Dair” adlı seminer, öğrenciler ve öğretim üyeleri tarafından ilgiyle takip edildi.

Giriş Tarihi: 8 Kasım 2012 Perşembe 18:56
ODTܒde “Nobel” semineri verildi

19. yüzyıla damgasını vuran bilimsel gelişmelere ve önemli tarihi olaylara değinerek konuşmasına başlayan Alpay, İsveçli kimyager ve mühendis Alfred Bernhard Nobel’in “platonik aşkı” olarak bilinen matematikçi Sofia Viladimirova Kovalevskaia’nın başarılı olduğu kadar bir hayli zorlu geçen hayatını anlattı.


Tarihte ilk kez doktora yapan bilim kadını unvanını taşıyan Sofia’nın başarılı hayatından kesitleri anlatan Prof. Dr. Şafak Alpay, Sofia’nın özellikle günümüzde, bayan öğrencilere örnek olması gerektiğini vurguladı.


19. yüzyıl Çarlık Rusya’sında yaşayan Sofia’nın her türlü baskı ve imkansızlıklara rağmen matematik alanında doktora yapma serüvenine değinen Alpay, kız çocuklarının okutulmadığı Çarlık Rusya’sı döneminde, Sofia’nın eğitim alabilmek için sarf ettiği olağanüstü çabanın tarihte nadir görülen bir olay olduğunun altını çizdi.


Seminerde, Alfred Nobel’in, Sofia’yı görüp karşılıksız bir aşkın içine düştüğüne değinildi. Nobel ödüllerinde “Matematik” dalında ödül verilmemesinin sebebinin, matematikçi Sofia’nın, Nobel’in aşkına karşılık vermemesi olabileceğini söyleyen Alpay, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık